Elina Välimäki : Kiusatut

25,40 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KIUS-2A073B
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kiusatut antaa äänen koulukiusaamisen uhreille ja tutkii, kuinka kaltoinkohtelu jättää pysyvät jäljet yksilöön ja koko yhteiskuntaan. Teos käsittelee avoimesti kiusaamisen seurauksia ja etsii ratkaisuja parempaan kouluarkeen.

Kenelle: aikuisille

Takakansi

KOHTI YHTEISKUNTAA, JOSSA ON NOLLATOLERANSSI KIUSAAMISELLE.

Fyysisellä ja henkisellä kouluväkivallalla on kauaskantoisia vaikutuksia. Välitunneilla ja luokkahuoneissa pesivä julmuus murskaa kiusatun minuuden ja jättää jälkensä koko loppuelämään. Sillä on myös osuutensa päihde- ja mielenterveysongelmien syntymisessä ja syrjäytymisessä. Kiusaamista ruokkivia rakenteita on hankala havaita ja muuttaa, eikä lainsäädännön epäkohtia ole saatu korjattua. Mutta koul arjessa on myös tilaa pienille teoille, joilla kiusaamisongelmaa voi ratkoa. Kokemuksistaan huolimatta kiusatun on mahdollista rakentaa hyvä ja tasapainoinen elämä. Tässä kirjassa annetaan ääni nyt jo aikuistuneille koulukiusaamisen uhreille. Lisäksi kirjassa haastatellaan psyykkisten vaurioiden ja jälkihoidon parissa työskenteleviä asiantuntijoita.

Esittely

Kiusatut kertovat, miten kaltoinkohtelu on vaikuttanut heidän elämäänsä ja miten he ovat oppineet elämään kivun kanssa.

Haastateltavat puhuvat avoimesti kokemastaan ja kannustavat myös muita puhumaan. He kertovat siitä, mitä ilkeys ja julmuus aiheuttavat. Kiusatun minuus murskautuu ja se vaikuttaa tulevaisuuden ihmissuhteisiin, opintoihin ja työhön.

Vaikutukset ulottuvat koko yhteiskuntaamme. Kiusaaminen ja kouluväkivalta ovat ainakin osasyy päihde- ja mielenterveysongelmiin, yksinäisyyteen ja syrjäytymiseen.

Mikä yhteiskunnassa ruokkii kiusaamista ja miksi lainsäädännön epäkohtia ei korjata?

Kouluarjen parantamiseen on keinoja, joista puhuvat psyykkisten vaurioiden ja jälkihoidon parissa työskentelevät. Kiusaamisen jättämistä jäljistä huolimatta on mahdollista rakentaa tasapainoinen elämä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäElina Välimäki
Teoksen nimiKiusatut
SKUP-KIUS-2A073B
Avainsanatkoulu, kiusaaminen, syrjäytyminen, koulukiusaaminen, koulutuspolitiikka, koulut ja oppilaitokset
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja