Elina Vessonen : Äidiksi vai ei

31,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-AIDI-0075DE
Katso kaikki vaihtoehdot
Teräviä pohdintoja äitiyden ja vapaaehtoisen lapsettomuuden välimaastosta.

Miksi äitiys on joillekin itsestäänselvä valinta, kun taas toiset pohtivat päätöstä vuosikausia varmuuteen pääsemättä? Elina Vessonen etsii vastauksia tieteestä, filosofiasta ja kirjallisuudesta ja kertoo omasta päätöksestään.

Kolmekymppinen filosofian tohtori ei tiedä, haluaako lapsia. Vauvakuumetta ei kuulu, mutta lapseton elämäkään ei kuulosta täysin omalta jutulta. Lähipiirissä ja yhteiskunnassa odotetaan perheenlisäystä, mutta samalla melkein kaikki ovat huolissaan tulevien sukupolvien pärjäämisestä rapistuvalla maapallolla. Voiko itsensä eristää muiden luomista paineista päätöstä tehdessään? Entä jos valitsee väärin, ja tajuaa sen liian myöhään? Mistä tietää, olisiko hyvä äiti?

Elina Vessonen (s. 1990) on vuonna 2019 Cambridgen yliopistosta väitellyt tieteenfilosofi. Hän on julkaissut tutkimusartikkeleita alansa kansainvälisissä huippujulkaisuissa ja kirjoittanut filosofiaa yleistajuistavia artikkeleita. Lisäksi Vessonen on työskennellyt jo pitkään esiintyjänä ja opettajana sirkusalalla.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäElina Vessonen
Teoksen nimiÄidiksi vai ei
SKUP-AIDI-0075DE
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja