Ilmo Lounasheimo & Elis Ask : Hyvät nyrkkeilyn ystävät... Muistelmia suomalaisesta ammattinyrkkeilystä

Alkaen 3,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HYVA-BC2013
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Ilmo Lounasheimon ja Elis Askin teos tarjoaa rehellisen ja avoimen katsauksen suomalaisen ammattinyrkkeilyn historiaan sekä legendaarisen nyrkkeilijän matkaan huipulle ja sieltä alas. Kirja pureutuu kamppailulajien kulisseihin paljastaen lajin kovan maailman ja nyrkkeilijän elämän käännekohdat.

Elis Ask kertoo elämästään, urheilijan elämästä, monessa mielessä hyvin epätavallisesta elämästä. Elis Ask on lähtöisin vaatimattomista oloista, oloista jotka aika ajoin olivat suorastaan ahdistavat. Lisäksi hänen poika- ja nuoruusvuotensa osuivat sote-aikaan, puutteen ja epävarmuuden aikaan. Mutta Helsingin laitakaupungin kasvatti oli päättänyt 'tulla joksikin'. Hän kävi menestyksekkäitä mattootteluita ja alkoi saada nimeä. Mutta se ei vielä riittänyt – köyhän kodin lapsi halusi myös rahaa, mahdollisimman paljon ja nopeasti. Ammattilaispyrkimys syntyi ja Elis Ask huomasi että taidoillisesti hän on sitä valmis. Hän itse on sanonut: 'Ammattinyrkkeilijältä on kai hiukan omituinen. Mutta jotta antaa hakata päätään pitää olla pähkähullu.' Ennen pitkää Kid Ellis oli kuuluisuus Euroopassa. Matka vei Amerikkaan ja huipulle. Huipulla on kuitenkin mahdoton pysyä pitkään. Alkoi alamäki ja sitäkin Elis Ask kertoo. Hän tosin voitti vielä Euroopan mestaruuden, mutta nyrkkeilijäura läheni loppuaan. Painovaikeuksien ja väärin valittujen vastustajienkin tähden. Rahat katosivat huonoihin sijoituksiin ja onnettomasti valittuihin liik kumppaneihin. Nyt Elis Ask muutti linjaa ja ryhtyi promoottoriksi. Hän loi ammattilaisliiton, joka voitti Euroopan mestaruuksia ja yleisön suosion, mutta sai osakseen amatööriliittomme vihan ja ankaran ammattialisvieron. Tämän Elis Ask kertoo kirjassaan avoimesti, mitään salaamatta. Juonittelut, nyrkkeilijöiden palkkiot, järjestämättömät ottelut, toiveet ja pettymykset, kaiken mitä urheilu on hänelle antanut ja mitä ottanut.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäIlmo Lounasheimo & Elis Ask
Muut tekijätIlmo Lounasheimo
Teoksen nimiHyvät nyrkkeilyn ystävät... Muistelmia suomalaisesta ammattinyrkkeilystä
SKUP-HYVA-BC2013
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja