Ellie Midwood : Tyttö joka pakeni Auschwitzista

Ellie Midwoodin koskettava romaani kertoo väkevästä selviytymistarinasta ja ihmisen lujuudesta toisen maailmansodan aikaisessa Auschwitzissa. Palkittuun bestselleriin perustuva teos nostaa esiin toivon kipinän historian synkimmissä hetkissä.
Kenelle: Historiallisista romaaneista ja holokaustin aikakauteen liittyvistä tositarinoista kiinnostuneille.
Palkitun bestseller-kirjailijan vaikuttava romaani perustuu tositarinaan Mala Zimetbaumista, jonka kohtalo muutti historiaa. Miljoonat ihmiset kävelivät sisään Auschwitzin porteista, mutta hän oli ensimmäinen nainen, joka pakeni.
“Saa otteeseensa ensimmäiseltä sivulta eikä päästä irti ennen kuin luet viimeisiä sivuja kyyneleet silmissäsi.” – Lukija-arvostelu, Goodreads.
Mala astui karjajunasta helvetin syvyyksiin. SS:n tulkkina hän käytti pian asemaansa pelastaakseen niin monta ihmishenkeä kuin mahdollista, salakuljettamalla leivänpaloja nälkäisille epätoivoisille.
Edward oli leirin veteraani ja poliittinen vanki. Vaikka hän näytti samalta kuin kaikki muut raidallisessa univormussaan ja pää ajeltuna, hän oli vastarintaliikkeen taistelija. Ja hänellä on pakosuunnitelma.
Kun he tapasivat, Auschwitzin synkkää varjoa valaisi toivon pilkahdus. Edward sai Malan uskomaan mahdottomaan. Huolimatta ympäröivistä vaaroista, loputtomista vartiotorneista, sotilaista ja valonheittimistä, lupaus oli annettu – he pakenisivat yhdessä tai kuolisivat yhdessä. Henkeäsalpaavan kaunis tarina osoittaa, että pimeydessä rakkaus voi olla valosi.
New Yorkissa asuva Ellie Midwood on palkittu kirjailija, jonka historialliset romaanit ovat yltäneet USA Today -bestsellerlistalle. Hän on natsi-Saksan historian asiantuntija ja monikielinen filosofi.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Ellie Midwood |
Muut tekijät | Kääntänyt: Tarja Kontro |
Teoksen nimi | Tyttö joka pakeni Auschwitzista |
Alkuteos | The Girl Who Escaped From Auschwitz |
SKU | P-TYTT-59A6DD |
Avainsanat | Auschwitz, historia, historiallinen, historialliset romaanit, holokausti, juutalaiset, keskitysleirit, käännetty kaunokirjallisuus, selviytymistarinat, todellisuuspohjainen, perustuu tositapahtumiin, toinen maailmansota, vangit, rakkaus, ihmissuhteet, 1940-luku, koskettava, koukuttava, pako, sota, surullinen |