Elly Griffiths : Viimeinen leposija

Alkaen 9,40 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VIIM-FB472D
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Viimeinen leposija avaa uuden luvun rakastetun arkeologi Ruth Gallowayn elämässä, jossa rikokset, arkeologia ja ihmissuhteet kietoutuvat tiiviisti toisiinsa.

Kenelle: Sopii dekkareiden ja arkeologian ystäville.

Ruthin ja Nelsonin ratkaiseva tapaus

Rakastettu dekkarisarja on valloittanut lukijansa rikosten, arkeologian ja ihmissuhteiden yhdistelmällä. 15. osassa tohtori Ruth Galloway kamppailee pelastaakseen murhasta epäillyn ystävänsä maineen.

Ruth Gallowayn elämässä puhaltavat muutoksen tuulet. Hän on vaarassa menettää työpaikkansa, ja suhde Nelsoniin on aivan uudenlaisella maaperällä. Murros sen kuin kiihtyy, kun remontoitavasta kahvilasta löytyy 20 vuotta sitten kadonneen naisen luuranko ja selviää, että Ruthin ystävä Cathbad liittyy naisen kuolemaan. Sitten Cathbad katoaa. Pakeniko druidi syyllisyyttään, vai onko hän karmeassa vaarassa? Kun tulilinjalle joutuvat ystävän maine ja kunnia mutta myös Ruthin tulevaisuus, on aika tehdä lopullisia päätöksiä. Saavatko Ruth ja Nelson vihdoin toisensa?

”Herkullinen sekoitus Neiti Marplea ja Sydämen asialla -tunnelmaa.” SATU RÄMÖ

Elly Griffiths (s. 1963) on englantilainen kirjailija, joka tunnetaan parhaiten arkeologi Ruth Gallowayn rakastetuista seikkailuista. Ennen kirjailijanuraansa Griffiths, oikealta nimeltään Domenica de Rosa, työskenteli lastenkirjallisuuden parissa kustantamossa. Ruth Galloway -sarjan idea syntyi lomalla Norfolkissa. Ahmittavan hyvä dekkarisarja on kaapannut rikoskirjallisuuspalkintoja ja vakiinnuttanut paikkansa lukijoiden ikisuosikkina.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäElly Griffiths
Muut tekijätTranslated by: Anna Kangasmaa
Cover design or artwork by: Markko Taina
Teoksen nimiViimeinen leposija
AlkuteosThe Last Remains
SKUP-VIIM-FB472D
Avainsanatselvittämättömät rikokset, murha, opiskelijat, arkeologit, poliisit, naiset, iso-britannia
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja