Emilia Kujala : Ahdistus

26,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-AHDI-4ECC5A
Katso kaikki vaihtoehdot
✨
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Emilia Kujalan tarkkanäköinen puheenvuoro tarkastelee ahdistusta sekä yksilön kokemuksena että suhteessa yhteiskunnan ihanteisiin ja terapiakulttuuriin. Teos haastaa pohtimaan, onko ahdistus aina korjattava häiriö vai voiko se olla ymmärrettävä reaktio ympäröivään todellisuuteen.

Kenelle: Ahdistuksesta, psykologiasta ja yhteiskunnan vaikutuksesta hyvinvointiin kiinnostuneille aikuisille.

Rohkean ja tarkkanäköisen kirjoittajan herättelevä puheenvuoro ahdistuksen syistä.

Hyvinvointia mitataan, tunteita sanoitetaan ja mieltä hoidetaan enemmän kuin koskaan. Silti ahdistus hiipii yhä useampien elämään.

Psykoterapeutti Emilia Kujala tarkastelee ahdistuksen ilmenemistä myös historiallisesti mutta ennen kaikkea 2020-luvun terapiakulttuurin ajassa. Ovatko nuoret aikuiset todellakin itsekkäitä vai johtuuko omaan itseen keskittyminen siitä, ettei nyky-yhteiskunnassa ole muuta pysyvää mihin voisi kiinnittyä?

Entä jos ahdistus ei olekaan ensisijaisesti korjattava häiriö vaan ymmärrettävä reaktio ympäröivään todellisuuteen ja ajassa vallitseviin ihanteisiin?

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäEmilia Kujala
Teoksen nimiAhdistus
SKUP-AHDI-4ECC5A
Avainsanatitsetuntemus, tunteet, ahdistus, ahdistuneisuushäiriöt, psykoterapia, ihmissuhteet, kokemukset, psykologia, sosiaalipsykologia, yhteiskunta, yhteiskuntaolot
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 9-14.30)
Copyright © Finlandia Kirja