Enni Mustonen : Kultarikko

Alkaen 9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KULT-995E2F
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Enni Mustosen "Kultarikko" vie lukijan vahvojen naisten elämänpoluille Lapin maisemiin ja oman identiteetin etsintään. Trilogian päätösosa kietoo yhteen perhesiteet, menneisyyden ja itsensä löytämisen hetket.

Takakansi

Trilogian päätösosa vie lukijan 90-luvulle ja takaisin vahvojen naisten synnyinsijoille, kun ikänsä Saksassa asunut Heidi matkustaa Lappiin isoäitinsä luokse

Saksassa 60-luvun lopussa syntynyt Heidi Felder pakenee kipeää suhdetta naimisissa olevaan esimieheensä Martin Steineriin. Hän päätyy isoäitinsä Annikin hoteisiin Lappiin ja joutuu ratkomaan omaan naiseuteensa ristiriitoja. Samalla hän tutustuu läheisesti suomalaisiin sukujuuriinsa.

Heidin elämä mullistuu lopullisesti, kun hän tapaa nuoren lomakyläyrittäjän Arttu Savelan.

»Enni Mustonen on suomalaisen elämänmenon herkkävaistoinen kuvaaja», kirjoitti Ilkka romaanisarjan toisesta osasta Jääliekikki.

Esittely

Eliisan tytär, Saksassa vuonna 1969 syntynyt Heidi, lähtee pakoon kipeää suhdettaan naimisissa olevaan esimieheensä Martin Steineriin. Hän päätyy isoäitinsä Annikin hoteisiin Hettaan ja joutuu ratkomaan oman naiseutensa ristiriitoja. Matkallaan hän tapaa nuoren lomakyläyrittäjän Arttu Savelan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäEnni Mustonen
Teoksen nimiKultarikko
SKUP-KULT-995E2F
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja