Enrique Tessieri : Kaukainen maani : päätepysäkki Colonia Finlandesa

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KAUK-4D18DE
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Enrique Tessieri tuo esiin Argentiinan Colonia Finlandesan suomalaisten siirtolaisten tarinat, joissa he rakentavat elämäänsä uudessa maailmassa toivon ja koettelemusten keskellä.

Vuosisadan alkukymmeninä joukko suomalaisia muutti siirtolaisiksi Argentiinaan outohin oloihin, parempaan tulevaisuuteen uskoen. He perustivat Colonia Finlandesan, vilkkaan siirtokunnan, josta ei ole enää jäljellä muuta kuin nimi. Siirtokunnan entiset jäsenet ovat kertoneet tarinansa suomalaisargentiinalaiselle Enrique Tessierille. Hänen teoksessaan eletään monen kohtalot, rakennetaan, taistellaan, juhli­taan, rakastetaan, vihat­aan, synnytään, kuollaan. Kirjassa piirtyy suomalainen sielunmaisema synk­kine ja riehakkaine väreineen. Näissä tarinoissa olisi aihetta moneen romaaniin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäEnrique Tessieri
Muut tekijätTellervo Riikonen
Teoksen nimiKaukainen maani : päätepysäkki Colonia Finlandesa
SKUP-KAUK-4D18DE
Avainsanatsiirtolaiset :, henkilöhistoria :, siirtokunnat :
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja