Ensio Rislakki : Lapatossun juttuja

4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LAPA-C1A227
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Lapatossun värikkäät jutut ja nokkelat sutkaukset ovat osa suomalaista huumoriperinnettä ja kansanomaista tarinankerrontaa. Ensio Rislakin teos esittelee tämän rakastetun leikinlaskijatyypin parhaimmillaan.

LAPATOSSU on koko Suomen kansan yhteinen ystävä ja hauskuuttaja, jonka suosio on sotakuukausien aikana yhä vain kasvanut hänen toimiessaan valheentorjuntapäällikkönä Maan Turvan järjestämissä radiolähetyksissä.

Tämä uusi Lapatossu on melkein saattanut unohduksiin alkuperäisen Lapatossun, joka tosiaan ilmeilevänä kujelijana ja koirankuonmailla velmuilen ja sukkeluuksiaan lasken työmailla 1870- ja 1880-luvuilla kulki rautateiden. Hänen maineensa kantoi kauas jo hänen elinaikanaan ja hänen hupaisia kaskujaan ja teräviä sutkauksiaan kertoiltiin ympäri Suomen niemen vielä kauan senkin jälkeen, kun hänestä oli aika jättänyt.

Lapatossu oli epäilemättä humoristi Jumalan armosta. Hänestä on tullut meidän kansanomaisin leikinlaskijatyypimme. Siksi hänen parhaimmat juttunsa on syytä säilyttää kansien väliin Suomen kansan pysyväksi omaisuudeksi.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäEnsio Rislakki
Teoksen nimiLapatossun juttuja
SKUP-LAPA-C1A227
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja