Eränkävijä 2008-2009
Paikkansa vakiinnuttanut vuosikirja tarjoaa lukijoilleen jälleen eräkirjallisuutemme parhaita paloja
Nyt jo 57. kerran ilmestyvä vuosikirja koostuu Eränkävijän ja Metsästys ja kalastus -lehden järjestämän kirjoituskilpailun parhaista eränovelleista. Kuvittajina ovat metsästyksen ja kalastuksen hyvin tuntevat taiteilijamme.
Parinkymmenen erätarinan lisäksi kirjassa on loistavasti kuvitettuja metsästys- ja kalastusaiheisia asiakirjoituksia ja reportaaseja, muun muassa artikkelit metsäpeuramme nykytilasta ja legendaarisesta eversti S. O. Lindgrenistä ja hänen riistanhoitokoulustaan.
Lisäksi esitellään erätrofeiden kummajaisia, vietetään safarilomaa Afrikan leirinuotiolla ja saadaan vastaus siihen, mikä on kolmen kerran kala.
Jussi Soikkanen on Metsästys ja kalastus -lehden päätoimittaja, FM Mauri Soikkanen on tunnettu toimittaja ja eräkirjoittaja.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Teoksen nimi | Eränkävijä 2008-2009 |
SKU | P-ERAN-635385 |