Eric Hobsbawm : Kuinka muuttaa maailmaa : Kriittisiä esseitä Marxista

Alkaen 30,60 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
1814314
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Eric Hobsbawmin teoksessa tarkastellaan marxilaisen ajattelun kehitystä ja sen vaikutuksia sekä haastetaan pohtimaan kapitalismin ja tasa-arvon kysymyksiä nykyaikana.

Yli 150 vuotta Pääoman julkaisemisen jälkeen vapaat markkinat tuottavat taloudellista epätasa-arvoa ja ympäristöllisen katastrofin. Ilmastonmuutos pakottaa pohtimaan maailman muuttamista. ”Filosofit ovat vain eri tavoin selittäneet maailmaa, mutta tehtävänä on sen muuttaminen”, vaati Karl Marx tasa-arvon edistämisen nimissä. Sittemmin kommunismi epäonnistui, marxilaisuus epäonnistui. Miksi? Nyt on aika arvioida uudelleen kapitalismin suurimman kriitikon - marxilaisuuden - perintö.

Teoksessaan Kuinka muuttaa maailmaa arvostettu historiantutkija Eric Hobsbawm käsittelee marxilaisen ajattelun kehitystä ja vaikutuksia läpi historian aina tähän päivään asti. Kirjan näkökulma ylittää oppialojen väliset rajat, ja se on myös kriittinen katsaus marxilaisuuteen.

Eric Hobsbawm (1917-2012) oli merkittävä brittiläinen historioitsija, joka tutki erityisesti teollisuuskapitalismia, sosialismia ja nationalismia. Hän syntyi Aleksandriassa, kävi koulunsa Wienissä, Berliinissä, Lontoossa ja Cambridgessa. Hän opetti Lontoon yliopiston Birkbeck Collegessa ja New Yorkin New School for Social Researchissa. Hänen laajasta tuotannostaan on suomennettu teokset Nationalismi (Vastapaino 1994), Äärimmäisyyksien aika - Lyhyt 1900-luku (Vastapaino 1999) ja Rosvot (Vastapaino 2005). Terävänä kirjoittajana tunnettu Hobsbawn sai useita palkintoja ja valittiin usean tieteellisen seuran jäseneksi (British Academy, American Academy of Arts and Sciences, Royal Society in Literature).

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäEric Hobsbawm
Muut tekijätTatu Henttonen
Teoksen nimiKuinka muuttaa maailmaa : Kriittisiä esseitä Marxista
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaVastapaino
Painovuosi2019
Painos1
SidontaSidottu, ei kansipapereita (kovakantinen)
Sivumäärä495
AlkuteosHow to change the world
Kielisuomi
ISBN9789517686976
KuntoHyvä (K3)
MuutaHieman tahraisuutta kansissa, selkämyksessä vinoutta, selkämyksessä yksi kevyt lukutaite
SKU1814314
Korkeus (mm)217
Syvyys (mm)149
Paksuus (mm)37
Paino (g)674
VerokantaALV 13,5 %
Avainsanattyöväenliike, ideologiat, yhteiskuntakehitys, sosialismi, vasemmistoliikkeet, kommunismi, yhteiskuntakritiikki, talousjärjestelmät, marxismi
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja