Erkki Tuomioja : Häivähdys punaista : Hella Wuolijoki ja hänen sisarensa Salme Pekkala vallankumouksen palveluksessa

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HAIV-3A75B5
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Erkki Tuomioja valaisee Hella Wuolijoen ja Salme Pekkalan kiehtovia vaiheita vallankumouksen ja kansainvälisen politiikan ytimessä. Kaksoiselämäkerta avaa näkymän näytelmäkirjailijan sekä Britannian kommunistipuolueen vaikuttajan monisyisiin rooleihin historian pyörteissä.

Takakansi

Kuka tai mikä Hella Wuolijoki oikein oli: oliko tämä tunnettu näytelmäkirjailija, liikennainen ja radiojohtaja kaikkien rooliensa takana sittenkin vakooja? Entä hänen suomalaisille tuntematon sisarensa, Britannian kommunistipuolueen taustavaikuttaja Salme Pekkala-Dutt?

Virolaiseen keskiluokkaiseen Murrikin perheeseen syntyi 1800-luvun lopulla neljä tytärtä ja poika. Ellasta ja Salmesta tuli suomalaisia ja toisesta myöhemmin britti. Lisäksi heistä tuli Stalinin ja neuvostovaltiota ihannoivia vallankumouksellisia. Mikä oli heidän todellinen, mikä kuviteltu roolinsa sosialistien kansainvälisessä verkostossa ja sotien ajan poliittisissa väännöissä?

Erkki Tuomioja on etsinyt vastauksia myös moniin muihin kysymyksiin. Näistä syntyi tämä historian­tutkijan ja löytöretkeilijän kirjoittama kaksoiselämäkerta, joka kartoittaa paitsi perheen jäsenten elämäntarinoita, myös maailmansodan aikaisia poliittisia yh­tyksiä, avoa ovia saloneihin, salaisiin neuvotteluhuoneisiin ja intiimeihin sisäpiireihin. Se seuraa rohkeasti ja raikkaasti kahta tahatonta ja heidän monia miehiään kansainvälisen politiikan, vallan ja kauppankäynnin maailmassa.

Esittely

Virolaiseen keskiluokkaiseen Murrikin perheeseen syntyi 1880-luvun lopulla neljä tytärtä ja poika. Ellasta ja Salmesta tuli suomalaisia ja toisesta myöhemmin britti. Lisäksi heistä tuli Stalinia ja neuvostovaltiota ihannoivia vallankumouksellisia? Mikä oli heidän todellinen, mikä kuviteltu roolinsa sosialistien kansainvälisessä verkostossa ja sotien ajan poliittisissa väännöissä?

Erkki Tuomioja on etsinyt vastauksia näihin ja myös moniin muihin kysymyksiin. Niistä syntyi tämä historiantutkijan ja löytöretkeilijän kirjoittama kaksoiselämäkerta, joka kartoittaa paitsi perhesiteitä myös ensimmäisen ja toisen maailmansodan aikaisia poliittisia yhteyksiä, avaa ovia salonkeihin, salaisiin neuvotteluhuoneisiin ja intiimeihin sisätiloihin. Se seuraa rohkeasti ja raikkaasti kahta tahtonaista ja heidän monia miehiään kansainvälisen politiikan, vallan ja kaupankäynnin maailmassa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäErkki Tuomioja
Muut tekijätHeikki Eskelinen
Teoksen nimiHäivähdys punaista : Hella Wuolijoki ja hänen sisarensa Salme Pekkala vallankumouksen palveluksessa
SKUP-HAIV-3A75B5
Avainsanatpoliitikot, työväenliike, kommunistiset puolueet, kommunistit
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja