Erkki ym. Sevänen (toim.) : Taide modernissa maailmassa : taiteensosiologiset teoriat Georg Lukacsista Fredric Jamesoniin

Alkaen 15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TAID-1B7E4F
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Artikkelikokoelma esittelee taiteensosiologian keskeisimmät teoriat ja suuntaukset, kattaen klassikot Georg Lukácsista Fredric Jamesoniin sekä nykyaikaiset lähestymistavat. Kirja laajentaa suomalaista näkökulmaa kansainväliseen moderniteettikeskusteluun taiteen ja yhteiskunnan suhteesta.

Artikkelikokoelma tuo esiin taiteensosiologian pääsuuntausten merkittävimmät edustajat ja heidän teoriansa modernin yhteiskunnan oloissa syntyneestä taiteesta.

Alan klassikkojen (Georg Lukács, Theodor W. Adorno, Arnold Hauser, Lucien Goldmann) ohella kokoelmassa tarkastellaan nykyistä taiteensosiologiaa ja siihen vaikuttaneita uudempia ajattelutapoja, kuten strukturalismia, jälkistrukturalismia, feminististä taiteentutkimusta ja reseptioteoriaa. Samalla esitellään myös analyyttisen tradition sekä Peter Bürgerin, Jürgen Habermasin ja Fredric Jamesonin teoroi ta.

Taiteensosiologiasta ei ole aiemmin julkaistu suomenkielistä esitystä. TAIDE MODERNISSA MAAILMASSA täydentää osaltaan kansainvälisen moderniteettikeskustelun esittelyä Suomessa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäErkki ym. Sevänen (toim.)
Teoksen nimiTaide modernissa maailmassa : taiteensosiologiset teoriat Georg Lukacsista Fredric Jamesoniin
SKUP-TAID-1B7E4F
Avainsanattaide, taidefilosofia, sosiologia, taideteoriat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja