Erno Paasilinna : Alamaisten elämää : kootut satiirit
Erno Paasilinnalla (1935-2000) oli kyky ja halu ravistella kansakunnan kaunistelevia kulisseja. Hänet muistetaan etenkin lyhyistä, satiirisen sivaltavista teksteistään. Ensimmäisen Finlandia-palkinnon voittajan pilkka osuu yhä maaliinsa, vaikka isänmaa on vuosikymmenten varrella muuttunut. Alun perin vuonna 1985 ilmestynyttä kokoomateosta on täydennetty Tosikertomuksia-kokoelmalla.
"Teille on myönnetty apuraha. Uutinen leviää kulovalkean tavoin. Suuret rahat ovat liikkeellä. Maakuntalehden toimittaja hyppää sisään ja onnittelee. Ottakaa koppia, olette saanut 2000 markkaa läänin ainoana kirjailijana. Muut kirjailijat eivät ole saaneet mitään. Toimittajan hampaat loistavat, kirjava solmio on takertunut hikiseen kurkkuun." - Katkelma tekstistä Ihana hunajan pisara vuodelta 1970
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Erno Paasilinna |
Muut tekijät | Erno Paasilinna |
Teoksen nimi | Alamaisten elämää : kootut satiirit |
SKU | P-ALAM-CBB9EF |
Avainsanat | satiiri |