Ervo Vesterinen : Rudolf Koivu Tuuloksessa : 1940-luvun kuvitusten erityispiirteitä
Sadunkuvittaja Rudolf Koivu tietti Tuuloksen Juttilan Kettulassa kesän ja syksyn 1941. Tältä ajalta on säilynyt useita Koivun elämään liittyviä sekä kirjallisia että kuvallisia dokumentteja. Kirjeenvaihto valottaa elämänmyönteistä ja taiteellisesti hedelmällistä ajanjaksoa. Tuuloksessa Rudolf Koivu kuvitti oppikirjoja, joululehtiä ja satukirjan. Yhdessä ystävänsä August Thitzin kanssa hän kävi souturetkillä, kalasteli ja tutustui Tuuloksen nähtävyyksiin.
Arkistomateriaalin, aikalaisten haastattelujen sekä Tuuloksessa tehtyjen kuvitusten perusteella saadaan kuva tuotteliaasta taiteilijasta, joka oli varsin sosiaalinen ja sopeutui hyvin maalaiselämään. Rudolf Koivun Tuuloksessa viettämä kausi näyttäisi yleisemminkin heijastavan taiteilijan 1940-luvun elämään ja kuvitustuotantoon liittyviä taidehistoriallisia näkökohtia.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Ervo Vesterinen |
Teoksen nimi | Rudolf Koivu Tuuloksessa : 1940-luvun kuvitusten erityispiirteitä |
Avainsanat | kuvittajat, kuvitus, henkilöhistoria, kuvataiteilijat |