Esa Itkonen : Maailman kielten erilaisuus ja samuus
Alkaen 31,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MAAI-1340FF

Esa Itkosen teos tarkastelee kielitypologian ja kielellisten universaalien kysymyksiä sekä vertailee eri rakennetyyppejä edustavia kieliä systemaattisesti. Kirjassa huomioidaan myös harvinaiset ja Suomessa vähän käsitellyt kielet sekä puhuttujen ja viittomakielten suhde.
Kielitypologia ja kielelliset universaalit ovat olleet kansainvälisen kielitieteellisen tutkimuksen keskipisteessä 1970-luvun alusta saakka. Aiheesta ei kuitenkaan ole ollut saatavilla suomenkielistä yleistystä. Esa Itkosen kirja poistaa tämän puutteen. Eri rakennetyyppejä edustavat kielet tulevat kirjassa systemaattisen tarkastelun kohteeksi. Erityistä huomiota kiinnitetään sellaisiin "eksoottisiin" kieliin, joita on tähän mennessä käsitelty suomenkielisessä kirjallisuudessa vähän, jos lainkaan. Kantaa otetaan myös puhuttujen kielten ja viittomakielten väliseen suhteeseen. Laajaan esimerkkiaineistoon yhdistyvien teoreettisten tarkastelujen pohjalta syntyy käsitys siitä, mikä on ihmiskielelle yhteinen "ydin" ja miten se voidaan selittää.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Esa Itkonen |
| Teoksen nimi | Maailman kielten erilaisuus ja samuus |
| SKU | P-MAAI-1340FF |
| Avainsanat | kielitiede, kielet, kielitypologia, lauseenjäsennys, sanaluokat |
