Eve Jaakkola : Poikani on ammuttu

31,10 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-POIK-79A03A
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Eve Jaakkolan koskettava teos käsittelee pojan menetyksen jälkeistä surua ja oikeuden tavoittelua kansainvälisesti puhuttaneen murhan keskellä.

Kenelle: aikuiset

Kun poika menettää henkensä, äidin taistelu alkaa.

Eve Jaakkolan pojan murha Meksikossa järkytti Suomessa ja maailmalla. Poikani on ammuttu on kirja äidin surusta, oikeustaistelusta ja ihmisoikeustyöstä.

Ihmisoikeusaktivisti Jyri Jaakkola kuoli avustusretkikunnan väijytyksessä Meksikossa vuonna 2010. Jyri oli matkalla asemiesten saartamaan kylään, kun heidän autosaattueensa pysäytettiin ja Jyri ja hänen kollegansa Bety ammuttiin.

Jyrin äiti Eve kuulee poikansa kuolemasta viettäessään rauhallista kevätpäivää mökillä, ja yhtäkkiä elämältä putoaa pohja.

Jyrin kuoleman jälkeen alkaa Eve Jaakkolan surutyö ja taistelu Jyrin murhaajien saamisesta oikeuden eteen.

Eve Jaakkola on työskennellyt muun muassa Tampereen yhdyskuntaseuraamustoimiston ja Vilppulan vankilan johtajana. Jyrin kuoleman jälkeen hänen arkensa on täyttynyt yrityksestä saada poikansa murhaajat oikeuden eteen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäEve Jaakkola
Teoksen nimiPoikani on ammuttu
SKUP-POIK-79A03A
Avainsanatjyri jaakkola, eve jaakkola
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja