Fernando Aramburu : Tervapääskyt

Tervapääskyt kuvaa Madridin elämää ja ihmisyyden kipupisteitä tarkkanäköisesti sekä ajankohtaisesti. Fernando Aramburun teos pureutuu yhteiskunnan ja yksilön välisiin jännitteisiin inhimillisin ja humoristisin sävyin.
Mies kriisissä patriarkaalisen vallan raunioilla.
”Aramburu luo briljantin kerronnallisen kudelman madridilaiskorttelin asukkaiden elämästä.”
- El País
Elämään väsynyt filosofian opettaja Toni päättää kuolla. Mutta vasta vuoden kuluttua, tervapääskyjen aikaan. Siihen saakka hän vuodattaa muistioonsa vihaisen miehen intiimiä tilitystä ja vimmaa. Itsemurhaprojektiin liittyy Atochan terrori-iskussa jalkansa menettänyt Siistikoipi, Tonin ainoa ystävä koiran lisäksi. Mutta pian eloisa naapurusto kiskoo katkeraa miestä poterostaan, ja kuvaukseen hiipii inhimillisiä sävyjä, hellyyttä ja huumoria. Määräpäivänä Toni astuu ulos myrkkyannos mukanaan. Löytääkö eksyksissä ollut mies perille?
Fernando Aramburu (s. 1959) on aikamme merkittävimpiä espanjalaiskirjailijoita. Hän syntyi Baskimaassa mutta asuu nykyään Saksassa. Aramburulle on myönnetty lukuisia merkittäviä kirjallisuuspalkintoja, mutta vasta Äidinmaa (Patria, 2016) nousi kansainväliseksi menestykseksi. HBO sovitti teoksen tv-sarjaksi. Aramburun teoksissa ihmistä peilataan aina suhteessa kollektiiviseen historiaan: yksilö on sosiaalisen kontekstinsa muokkaama. Erityisesti Tervapääskyt tarjoaa tarkkaa, kriittistä ajankuvaa nyky-Espanjasta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Fernando Aramburu |
Muut tekijät | Kääntänyt: Sari Selander Kannen suunnittelu tai taide: Agustín Escudero |
Teoksen nimi | Tervapääskyt |
Alkuteos | Los vencejos |
SKU | P-TERV-510A77 |
Avainsanat | Espanja, arkielämä, elämäkerrat, ihmissuhteet, itsemurha, kirjoittaminen, miehet, opettajat, päätökset |