Florence Given : Olen upea, mutta en sinun mieliksesi
Alkaen 10,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-OLEN-3F219B

Florence Givenin puhutteleva tietokirja haastaa ahtaat sukupuolinormit ja ohjaa kohti elämää, jossa naisen ei tarvitse miellyttää muita. Teos käsittelee kehorauhaa, naisvihaa ja nykyfeminismin tärkeimpiä teemoja tuoreella ja räväkällä otteella.
Takakansi
FEMINISMI PILAA ELÄMÄSI - PARHAALLA MAHDOLLISELLA TAVALLA.2020-luvun feministi-ikonin häpeämätön teos haastaa ahtaat sukupuolinormit ja ennen kaikkea sen, että naisen pitäisi näyttää tietynlaiselta oikeuttaakseen olemassaolonsa.
Florence Given nostaa pöydälle nykyfeminismin tärkeimmät teemat kehorauhasta omien etuoikeuksien tiedostamiseen, slut shamingista naisvihan torjumiseen, sheivaamisesta kauneusstandardien hylkäämiseen.
Vahvoja sloganieta vilisevä teos ohjaa kohti elämää, jota miehinen katse ei määritä.
"Peloton teos." Cosmopolitan
Esittely
Supersuositun somevaikuttajan häpeämätön teos haastaa ahtaat sukupuolinormit ja ennen kaikkea sen, että naisen pitäisi näyttää tietynlaiselta oikeuttaakseen olemassaolonsa.Miten luopua muiden miellyttämisestä ja kuunnella itseään? Miten lakata kritisoimasta muita naisia ja ryhtyä sen sijaan liittolaiseksi? Kuinka tunnistaa sisäistetty naisviha? Miksi kannattaa siivota somensa alemmuudentunnetta ruokkivasta kuonasta ja seurata sen sijaan eri värisiä ja kokoisia inspiroivia persoonia?
Kirjassaan Olen upea, mutta en sinun mieliksesi somevaikuttaja Florence Given kertoo räväkästi kasvustaan 2020-luvun feministi-ikoniksi. Given nostaa pöydälle nykyfeminismin tärkeimmät teemat kehorauhasta omien etuoikeuksien tiedostamiseen, slut shamingista naisvihan torjumiseen, sheivaamisesta kauneusstandardien hylkäämiseen. Värikkäästi kuvitettu ja vahvoja feministisiä sloganeita vilisevä teos ohjaa kohti elämää, jota miehinen katse ei määritä.
Florence Given (s. 1999) on lontoolainen kirjailija, taiteilija ja somevaikuttaja. Hänellä on Instagramissa yli 300 000 seuraajaa, ja hänen kirjansa on pysytellyt Sunday Timesin bestseller-kärjessä kuukausia.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Florence Given |
| Muut tekijät | Kääntänyt: Suvi Kauppila |
| Teoksen nimi | Olen upea, mutta en sinun mieliksesi |
| Alkuteos | Women Don't Owe You Pretty |
| SKU | P-OLEN-3F219B |
| Avainsanat | naiset, miehet, feminismi, tasa-arvo, sukupuoli, ulkonäkö, naisnäkökulma, naisviha, epätasa-arvo, tietokirja, miellyttäminen, miellyttämisenhalu, misogynia, sukupuolinormit, ulkonäköpaineet |
