Francois Rene de Chateaubriand : Muistoja haudan takaa : kirjat I-VIII

17,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
2004603
Katso kaikki vaihtoehdot
François-René de Chateaubriandin (1768-1848) Muistoja haudan takaa on kirjallisuudenhistorian merkittävimpiä muistelmateoksia.

Kun Chateaubriand aloitti muistelmiensa kirjoittamisen, hänellä oli takanaan monivaiheinen elämä aatelissäädyn edustajana, sotilaana, maanpakolaisena ja poliitikkona. Chateaubriand halusi tehdä muistelmistaan oman aikansa panoraaman, ja tarkoituksena oli julkaista "muistot" vasta "haudan takaa". Lopulta teos ilmestyi kahtenatoista niteenä vuosina 1849-50.

Nyt julkaistava nide on teoksen ensimmäinen osa, jota on pidetty sen ehdottomana huippukohtana: Chateaubriand kuvaa lapsuuttaan Bretagnessa, osallisuuttaan Ranskan suuren vallankumouksen melskeisiin ja matkaansa Pohjois-Amerikkaan, josta hän ammensi aiheet ensimmäisiin kaunokirjallisiin teoksiinsa, Atalaan ja Renéhen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäFrancois Rene de Chateaubriand
Muut tekijätHanna Putsela & Paula Lohi
Teoksen nimiMuistoja haudan takaa : kirjat I-VIII
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaFaros-kustanus
Painovuosi2006
Painos1
SidontaSidottu, kuvakannet (kovakantinen)
Sivumäärä370
Kielisuomi
ISBN9529949766
KuntoErinomainen - (K4-)
MuutaPienoista käytön jälkeä kansissa
SKU2004603
Korkeus (mm)210
Syvyys (mm)140
Paksuus (mm)33
Paino (g)524
VerokantaMarginaaliverotus
Avainsanatkirjailijat, muistelmat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja