Franz Kafka : Oikeusjuttu

Alkaen 16,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
2109534
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Franz Kafka’s The Trial is a classic that examines the clash between the individual and faceless authority, weaving a story of existential anxiety in an absurd, dreamlike reality.

Kenelle: adults

”Joku oli varmaankin panetellut Josef K:ta, sillä eräänä aamuna hänet vangittiin, vaikka hän ei ollut tehnyt mitään pahaa.”

Kafkan Oikeusjuttu on käsite. Se on kuvaus yksilön kohtaamisesta kasvottoman, selittämättömän vastavoiman kanssa, kysymyksistä jotka jäävät vastausta vaille, puheesta johon kukaan ei reagoi. Kafkan ensimmäinen postuumi teos vuodelta 1925 osui kipukohtiin, jotka eivät ota parantuakseen.

Vaikka Kafka eli ennen natsien aikaa ja juutalaisvainoja, totalitarismi ei ollut uusi eikä vieras asia, ja hän tavoitti teoksiinsa kasvottoman poliisivaltion hengen, puristuksen, johon vapaa ihminen voi joutua. Toisaalta on perusteltua nähdä hänet sisäisen maailman ahdistuksen ja epäloogisuuden terävänä kuvaajana. Kafkasta on kirjoitettu hyllymetreittäin tutkimusta, mutta Oikeusjutun tarina ei analysoimalla tyhjene, vaan puhuttelee lukijoita sukupolvesta toiseen.

Franz Kafka syntyi 3.7.1883 Prahassa, silloisessa Itävalta-Unkarissa, juutalaiseen kauppiasperheeseen. Hän kirjoitti laajan tuotantonsa saksaksi ja kuoli 41-vuotiaana tuberkuloosiin 3.6.1924. Kafkan mullistavan omaleimaiset teokset julkaistiin pääasiassa hänen kuolemansa jälkeen. Teosten sivuilla byrokratia, totalitarismi ja syvyyspsykologiset teemat näyttäytyvät milloin absurdin huumorin, milloin painajaisunen sävyissä. Kafka tunnetaan kautta maailman, ja hänen tuotantonsa on jättänyt kirjallisuuteen lähtemättömän jäljen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäFranz Kafka
Muut tekijätAarno Peromies
Teoksen nimiOikeusjuttu
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaOtava
Painovuosi1975
Painos1
SidontaSidottu kansipaperein (kovakantinen)
Sivumäärä244
AlkuteosDer Prozess
Kielisuomi
Sarja6
ISBN9511019910
KuntoErinomainen (K4)
Kansipaperin kuntoJonkin verran kulumaa/pienoisia repeämiä
MuutaTakana vanha hintalappu
SKU2109534
Korkeus (mm)208
Syvyys (mm)130
Paksuus (mm)20
Paino (g)360
VerokantaALV 13,5 %
Avainsanatklassikot
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja