Frederic Manning : Harva hyvin kuolee
"Hienoin ja ylväin lukemani kirja miehistä sodassa. Luen sen vuosi vuodelta uudelleen, etten unohtaisi asioiden todellista laitaa ja etten koskaan sortuisi niistä valehtelemaan itselleni tai muille." - Ernest Hemingway
Harva hyvin kuolee kertoo ensimmäisestä maailmansodasta Sommen ja Acren rintamilla sekä väliajasta linjojen takana vuoden 1916 jälkipuoliskolla. Runoilija, kriitikko ja esseisti Frederic Manning (1882-1935) oli itse rintamalla, ja kuvatut tapaukset ovat todella tapahtuneet vaikkakin henkilöt ovat fiktiivisiä. Näkökulma on tavallisten rivimiesten, joiden usein vain luuloihin ja tiedon puutteeseen perustuvat näkemykset ovat kuitenkin oikeat ja todet heille.
Ihmiset käyvät sodan - eivät pedot, eivätkä jumalat. Se on erityisen inhimillistä toimintaa. Nimittämällä sitä rikokseksi ihmiskuntaa vastaan hukkaa ainakin puolet sen merkityksestä; se on myös rikoksen rangaistus. Siitä nousee moraalinen kysymys, sen kaltainen ongelma jota nykyaika on haluton käsittelemään. Tämä riipaiseva sodanvastainen kannanotto on viimeinkin aika saada suomenkielisten lukijoiden ulottuville.
"Ainoa laatuaan - mielestäni paras sotaromaani, mitä ensimmäisestä maailmansodasta on koskaan kirjoitettu." - William Boyd
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Frederic Manning |
Muut tekijät | Lauri Sipari |
Teoksen nimi | Harva hyvin kuolee |
Alkuteos | Her privates we |
SKU | P-HARV-BC8213 |