Gordon Ramsay : Maailma keittiössä

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MAAI-5951B9
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Gordon Ramsay vie lukijan makumatkalle maailman eri keittiöihin ja esittelee suosikkinsa kymmenestä ruokakulttuurista yhdessä kirjassa.

Takakansi

MITÄ SYÖTÄISIIN TÄNÄÄN? Italialaista, kiinalaista vai kenties ranskalaista? Eri maiden keittiöt tarjoavat toinen toistaan herkullisempia ruokia, joista Gordon Ramsay on koonnut omat suosikkinsa. Maailma keittiössä esittelee kymmenen eri ruokakulttuurin herkkuja ja niille tyypillisiä raaka-aineita sekä valmistustekniikoita: miten valmistuvat esimerkiksi ravioli, samosapiiraat ja kiinalaiset taikinanyytit. Mitä ikinä mielesi tekeekin, Maailma keittiössä tarjoaa sinulle maukkaat eväät!

Esittely

Mitä syötäisiin tänään? Italialaista, intialaista, ranskalaista? Eri maiden keittiöt tarjoavat toinen toistaan houkuttelevampia herkkuja, joita tulee maisteltua matkoilla mutta harvemmin tehtyä kotona, jos hyllystä ei löydy sopivaa keittokirjaa. Huippukokki Gordon Ramsay ratkaisee ongelman: hän on kiertänyt ympäri maailman tutustumassa eri ruokakulttuureihin ja koonnut yksiin kansiin omat suosikkinsa kymmenestä eri maasta.

Maailma keittiössä on keittokirja, joka tarjoaa parhaat palat Lähi-idän, Thaimaan, Amerikan, Kiinan, Intian, Espanjan, Ranskan, Italian ja Kreikan keittiöiden erikoisuuksista - unohtamatta Ramsaylle rakasta brittiruokaa, jonka huonon maineen hän on osoittanut täydelliseksi myytiksi omissa ravintoloissaan.

Kirja jakautuu maittain kymmeneen lukuun, jotka sisältävät valikoiman alkupaloja, pääruokia ja jälkiruokia sekä tarkempia ohjeita erikoisuuksien, kuten samosapiiraiden, taikinanyyttien tai raviolin valmistamiseen. Joistakin tyypillisistä ruoka-aineista on lisäksi koottu oma teemasivunsa: kuinka valmistaa viidellä eri tavalla esimerkiksi kiinalaisia lehtivihanneksia, tankoparsaa tai italialaista pizzaa. Jokaisesta ruokalajista on veden kielelle nostattava valokuva.

Maailma keittiössä on loistava valinta kotikokille, joka haluaa tutustua monenmaalaisiin ruokiin joutumatta keräilemään kasapäin keittokirjoja. Kirja perustuu Suomenkin televisiossa nähtävään Gordon Ramsayn TV-sarjaan Pannu kuumana.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäGordon Ramsay
Muut tekijätKiti Szalai
Teoksen nimiMaailma keittiössä
AlkuteosGordon Ramsay's world kitchen
SKUP-MAAI-5951B9
Avainsanatruokaohjeet, ruoanvalmistus, keittokirjat, ruokakulttuuri
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja