Håkan Nesser : Pääsky, kissa, ruusu, kuolema : rikosromaani

Alkaen 9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PAAS-348B34
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Håkan Nesserin rikosromaani vie lukijan vanhan komisario Van Veeterenin matkassa monimutkaisen murhasarjan jäljille, jossa ratkaisevat vihjeet kytkeytyvät niin kirjallisuuteen kuin syrjäiselle Kreikan saarelle.

Takakansi

Van Veeteren palaa remmiin! Hermostunut nuori pappi Tomas Gassel tulee tapaamaan Van Veetereniä tämän antikvariaattiin. Gasselilla on huolestuttavia tietoja, mutta hän ei voi rikkoa vaitiolovelvollisuuttaan. Van Veeteren puolestaan on juuri lähdössä hammaslääkäriin ja heti seuraavana päivänä lomamatkalle Roomaan, joten hänellä ei ole aikaa jäädä pohtimaan papin ristiriitaista tilannetta. Myöhemmin Van Veeteren saa katkerasti katua, ettei kuunnellut Gasselia tarkemmin.
Kun poliisi löytää jätesäkkeihin käärittynä, sänkynsä alla viikko­kausia viruneen naisen ruumiin, aletaan epäillä teon yhteyttä muihin murhajuttuihin. Onko Maardamin seudulle kylmäverinen sarjamurhaaja?
Entinen komisario Van Veeteren ryhtyy tutkimaan tapausta ensin yksityis­etsivänä, myöhemmin tilapäisesti poliisin leivissä. Murhaajan jäljille johdat­tavia vihjeitä löytyy kirjallisuuden parista, ja tutkimukset vievät Van Veeterenin aina Kreikkaan Kefalonian saarelle asti.

Esittely

Juuri kun kirjakauppias Van Veeteren on lähdössä Roomaan kolmen viikon lomamatkalle, hänen puheilleen saapuu nuori pappi. Hänellä on huolestuttavia tietoja, joista ei voi vaitiolovelvollisuutensa vuoksi puhua. Van Veeterenillä ei kuitenkaan ole aikaa jäädä keskustelemaan papin kanssa tämän moraalisesta ristiriitatilanteesta, ja lomalta palattuaan hän lukee lehdestä, että pappi on jäänyt junan alle ja kuollut. Samoihin aikoihin tulee ilmi useita murhia, joiden uhri on nainen. Poliisi alkaa epäillä, että asialla on sarjamurhaaja.

Van Veeteren ryhtyy tutkimaan murhia ensin yksityisetsivänä, myöhemmin poliisin leivissä. Ratkaisevia johtolankoja löytyy yllättäen kirjallisuuden parista, ja tutkimukset vievät Van Veeterenin ja Münsterin aina Kreikkaan Kefalonian saarelle asti.

Pääsky, kissa, ruusu, kuolema on yhdeksäs kirja Maardamin poliisikunnasta kertovassa sarjassa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHåkan Nesser
Muut tekijätSaara Villa
Teoksen nimiPääsky, kissa, ruusu, kuolema : rikosromaani
AlkuteosSvalan, katten, rosen, döden
SKUP-PAAS-348B34
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja