Hammond Innes : Outo maa : romaani
Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-OUTO-ABB306

Hammond Innes vie lukijan hengästyttävälle matkalle Marokon aavikon laitamille, missä menneisyyden perintö ja jännittävät tapahtumat kietoutuvat toisiinsa. Kansainväliset kohtalot, salaperäinen hopeakaivos ja sodan jälkimainingit tarjoavat puitteet intensiiviselle tarinalle.
Kaksi saksalaisten pakkotyöläistä ystävystyi sodan aikana Essensissä: toinen oli ranskalainen kapteeni Marcel Duprez, toinen tsekkilääkäri Jan Kavan. Ennen kuin Duprez sortui keuhkokuumeeseen, hän jätti Kavanille perinnön: kaukana Marokossa, aavikon rajalla sijaitsevan raunioriinten Kasbah Foumin, tarun vanhasta hopeakaivoksesta ja velvoituksen käyttää perintöä Duprezin rakastamien berberien hyväksi. - Se kaikki oli kovin epätodellista, yhtä epätodellista kuin ne kohtalot, joihin sota oli heidät tempaissut. Kunnas tuli aika, jolloin Kavan oli jälleen vailla isänmaata. Hän päätti ottaa perintönsä haltuunsa. Philip Latham, entinen tangerilainen salakuljettaja ja nykyinen lähetyssaarnaaja, tarvitsi lääkäriä asemalleen; Kavanille se soi mahdollisuuden päästä Marokkoon, lähemmäksi Kasbah Foumia. Hän pani liikkeelle tapahtumien vyöryn, joka hurjana näytelmänä kiisi kohti ratkaisua.
Hammond Innesin nimi takaa, että lukija seuraa tapahtumia herpaumattomalla jännityksellä. Ja tämä on Hammond Innesiä parhaimmillaan.
Hammond Innesin nimi takaa, että lukija seuraa tapahtumia herpaumattomalla jännityksellä. Ja tämä on Hammond Innesiä parhaimmillaan.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Hammond Innes |
| Teoksen nimi | Outo maa : romaani |
| Alkuteos | The strange land |
| SKU | P-OUTO-ABB306 |
