Hannu Hirvonen : Krokkaus on ihanaa, Listahirmut
Mimmin syksy on suurten muutosten aikaa. Isosisko Miisa lähtee opiskelemaan ja Mimmi saa Miisan entisen huoneen. Sieltä on Muurisnäköala, mutta Anterolle sieltä ei ihan näe. Ei vaikka kuinka kurkottaisi. Kapteeni on muuttanut palvelutaloon ja kun Arandakin vielä lähtee yläasteelle, Mimmistä tuntuu, ettei mikään Kotimäessä ole enää ennallaan.
Kapteenin taloon muuttavat uudet asukkaat. Perheen tyttärellä, Aishalla, on suuret suklaasilmät ja nimikin kuin jostain laulusta. Sellaista ei yksikään poika voi vastustaa. Ei varsinkaan, jos on sellainen tuuliviiri kuin Antero.
Seuraa myrskyisä syksy. Ensimmäisten yöpakkasten aikaan Mimmi panee kaiken peliin: pihan pimeällä puolella käydään kaikkien aikojen yöturnaus. Siinä voi käydä hullusti vaikka jaloissa olisikin turvakengät.
Hannu Hirvonen (s. 1965) on turkulainen kirjailija, joka on julkaissut aiemmin kaksi nuortenromaania: Karvat ja kaikki, 2002, Kynnet ja päivät, 2003 sekä kaksi lastenromaania: Listahirmut, 2004, Listahirmut Huippuvuorilla, 2005 sekä yhdessä Salla Savolaisen kanssa riemastuttavan runomuotoisen kuvakirjan Salaperäistä, tuliperäistä.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Hannu Hirvonen |
Muut tekijät | Erika Kovanen |
Teoksen nimi | Krokkaus on ihanaa, Listahirmut |
SKU | P-KROK-24093C |
Avainsanat | lastenkirjallisuus, huumori, rodut, tyttökirjat, ystävät, mustasukkaisuus, erilaisuus, helppolukuiset kirjat, sarjakertomukset |