Hannu Mäkelä : Proust on Proust

35,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PROU-5D9F11
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kirjallisuustieteen syvällinen teos vie lukijan aikamatkalle Proustin ja Mäkelän jalanjäljissä Pariisista klassikkokirjallisuuden ytimeen. Hannu Mäkelä avaa ainutlaatuisella otteellaan Proust-ilmiön ja klassikon merkityksen ajassamme.

Kenelle: Kirja sopii erityisesti Proustin ystäville, kirjallisuuden harrastajille ja niille, jotka haluavat ymmärtää kirjallisuustieteellistä analyysia.

”Monilla kirjoilla on ollut kohtalonsa ja vaikeutensa. À la recherche du temps perdu eli Kadonnutta aikaa etsimässä on yksi niistä. Paljon olen senkin kanssa kulkenut ja kai siksi päätin kirjoittaa viimein sekä itse teossarjasta että samalla myös Marcel Proustista (1871-1922). Ajatus leimahti ja ilahdutti ja sitten kuitenkin myös hiipui. Proust teemana tuntui yhtä kaikki yllättävältä."

Teos Proust on Proust lähtee liikkeelle Pariisista, jossa rahaton kirjailijan urasta haaveileva 18-vuotias Hannu Mäkelä vierailee Proustin haudalla. Tästä alkaa matka niin Proustin omaan elämään kuin tämän kirjallisuuteen ja näiden väliseen yhteyteen. Mäkelä käy läpi kirjasarjan kaikki osat tavalla, joka innostaa lukemaan itse klassikkoa ja liittää tarinaan Proustin omaan elämään liittyviä erikoisuuksia, faktatietoa ja ajatuksia siitä miksi klassikko on aina oikeassa ajassa. Ajaton.

Kirja sille, joka on lukenut Proustin klassikon ja rakastaa sitä, sille, joka on aina halunnut lukea kirjan ja kaipaa inspiraatiota siihen sekä sille, joka ei saa tartuttua Proustiin mutta haluaa ymmärtää mistä Proust-ilmiössä on kysymys. Elämä on elämää, rakkaus on rakkautta, Proust on Proust.

Tervetuloa matkalle aikaan, paikkaan ja ihmiseen.

Taiteen akateemikko Hannu Mäkelä (s. 1943) on julkaissut yli 200 teosta: runo¬kokoelmia, proosaa, lastenkirjoja, näytelmiä, kuunnelmia, tietokirjoja ja muistelmia. Hänen tuotannostaan muistetaan erityisesti Finlandia-palkittu Mestari, elämäkertaromaani Eino Leinosta (1995), lastenkirjapuolella taas Herra Huu on ylittämätön. Mäkelä on saanut työstään lukuisia tunnustuksia.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHannu Mäkelä
Teoksen nimiProust on Proust
AvainsanatKirjallisuus, Klassikko, Mäkelä, Proust, Proust on Proust
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja