Hannu Mäkelä : Toden näköistä : runoja
Alkaen 7,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TODE-4B7956

Hannu Mäkelän runokokoelma tutkii elämän suuria kysymyksiä, rakkauden ja menetyksen tunteita sekä muistojen ja todellisuuden rajaa. Luonnon kierto vertautuu runoissa ihmisen sisäisiin maisemiin ja elämän draamaan.
Takakansi
Oudon onniLumi sataa alas, leijuu; ihanaa se on, kuin päiväkorrentojen parvi, sanojen puhe, tai tutuiksi tulleet yöperhot, jotka pakkasellakin lentävät, painautuvat sitten vasten ikkunaa kohden kattolampun kellerävää valoa. Miten lämmin on se iho, joka lumet sulattaa ja menneet unohtaa. Koskaan en ole toivosta luopunut, ikinä en ole erehtynyt niin usein kuin nyt, mutta mitä siitä, surkeuksien sumasta, Jos seassa on kipeenkin oudon onnea, yksi ainoa vaivainen liekki, jota tuuli ravistaa ja sade sammuttaa, en sittenkään anna periksi, luovu.
Esittely
Kuohuvia runoja ihmiselämän suurista kysymyksistä, rakkaudesta, onnesta, menetyksestä.Hannu Mäkelän uusi kokoelma miettii muistikuvien ja muistojen kautta sitä mikä on ollut totta, mikä vain toden näköistä juuri päättyneessä ihmissuhteessa. Päällimmäiseksi nousee ikuinen kysymys siitä, miksi kävi niin kuin kävi - kuten onnelle usein käy.
Mäkelän runoissa tunne-elämän myrskyt ja tyvenet jäsentyvät itsetarkkailun avulla yleisemmiksikin huomioiksi ja kokemuksiksi. Luonnon kierto vertautuu suhteeseen, ja luonnosta kasvaakin kuin itsestään toinen sielunmaisema ihmiselämän draamalle.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Hannu Mäkelä |
| Teoksen nimi | Toden näköistä : runoja |
| SKU | P-TODE-4B7956 |
| Avainsanat | suomen kieli, runot, suomenkielinen kirjallisuus, todellisuus, dikter |
