Hannu Niklander : Luovutetut alueet

Alkaen 15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LUOV-C33A6D
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

The third independent part of Hannu Niklander's Loivaa alamäkeä series delves into the era of postwar reconstruction and the deep emotions of changing lives in Finland.

Jatkosodan jälkeen on jälleenrakennuksen ja tulevaisuuteen katsomisen aika, joka vaatii kaikilta paitsi sopeutumista, myös uhrauksia. Weijon ja Maija-Liisan seesteinen maalaisarki alkaa murentua hehtaari hehtaarilta ja yhteiset haaveet perhe-elämästä talollisina on pakko unohtaa, kun sotaa paenneet tarvitsevat uusia koteja. Haikeus ja katkeruus kalvavat mieliä vuorotellen, vaikka hauskojakin hetkiä tarjoutuu.

Luovutetut alueet eivät jää taakse vain Karjalassa, vaan Mäntsälän
rantamaisema vaihtuu kaksioon Käpylässä.

Luovutetut alueet on Hannu Niklanderin isän elämäntarinaan perustuvan sarjan Loivaa alamäkeä kolmas itsenäinen osa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHannu Niklander
Teoksen nimiLuovutetut alueet
SKUP-LUOV-C33A6D
Avainsanat1940-luku, evakot, jälleenrakennus, karjalaisten asuttaminen, sodanjälkeinen Suomi
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja