Harri Istvan Mäki : Viittaritarit

Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VIIT-2FD350
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Jannen rohkeus laitetaan koetukselle, kun hän uskaltautuu tutkimaan Kauhujen taloa kaupungin laidalla. Seikkailun tiimellyksessä mukaan liittyvät myös ystävät ja tutuiksi tulleet naamiosankarit.

Kenelle: 8–12-vuotiaille seikkailujen ja jännityksen ystäville.

Takakansi

Jukka, Liisa ja Matilda heittävät Jannelle jännittävän haasteen: Jannen on osoitettava rohkeutensa ja uskallettava käydä kaupungin laidalla sijaitsevassa Kauhujen talossa. Sillä nimellä kutsutaan pelottavan näköistä kerrostaloa, jonka rakentaminen on aikoinaan jäänyt kesken. Kun Janne saapuu suon lähellä olevalle talolle, hän huomaa, ettei talo olekaan aivan autio. Janne alkaa jo empia, kunnes Nöpö-kissa tekee ratkaisevan liikkeen ja luikahtaa sisälle taloon. Jannen ei auta muu kuin mennä perään!

Myöhemmin jännitykseen liittyvät myös Jannen ystävät, ja seikkailuun lähdetään tietenkin naamiosankareina. Tällä kertaa Naamion, Viitan, Tikari, Tuomarin ja Skorpionin matkassa on myös Lepakko. Ritarilliset seikkailijat ovat tuttuja kirjoista Yöjuttu, Sarjakuvasankari, Naamio & Viitta, Sisiliskojen linna ja Naamiosankarit pulassa.

Esittely

Jannen rohkeus joutuu koetteille vedonlyönnin vuoksi. Hänen on käytävä Kauhujen talossa, aikoinaan kesken jääneessä kerrostalossa kaupungin laidalla. Janne ottaa mukaansa Nöpö-kissan, joka ryntää oitis raunioihin. Etsiessään Nöpöä, Janne saa huomata, että moni muukin on kiinnostunut Kauhujen talosta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHarri Istvan Mäki
Muut tekijätJukka Lemmetty
Teoksen nimiViittaritarit
SKUP-VIIT-2FD350
Avainsanatlastenkirjallisuus, seikkailu, autiotalot, aarteet, barnlitteratur, helppolukuiset kirjat, poikakirjat, sarjakertomukset
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja