Harri Sirola : Jeesus enkelinpoika nasaretilainen

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-JEES-B0951F
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Harri Sirolan viimeiseksi jäänyt romaani kuvaa Jeesuksen nuoruusvuosia ennakkoluulottomasti ja raikkain oivalluksin, tarjoten persoonallisen näkökulman Raamatun tapahtumiin.

Harri Sirolan viimeiseksi jäänyt romaani on verevä ja sydämellinen kertomus Jeesuksen elämästä ennen hänen julkista toimintaansa. Lähtökohtana on Jupiterin ja Saturnuksen yhteensulautuminen, jonka on todistettu tapahtuneeksi Jeesuksen syntymän aikoihin. Siitä alkaa kertomus nuoresta pojasta, sittemmin nuoresta miehestä, joka eli kaksituhatta vuotta sitten. Poika on nuorena lukenut tooransa ja on totinen kirjanoppinut, jota isäpuoli turhaan yrittää saada taipumaan puusepän ammattiin. Erimielisyydet kärjistyvät, poika lähtee omille teilleen kalastajien pariin, ryhtyy parantajaksi ja saarnaajaksi. Tärkeällä sijalla on Maria Magdaleena, josta jo pikkutyttönä tulee Jeesuksen ystävä, läheinen ja rakastettu ja jonka avulla totinen kirjanoppinut oppii ihmisläheisempää suhtautumista elämään.

Harri Sirolan tapa lähestyä raamatullista aihetta on kuvia kumartamaton ja ennakkoluuloton. Hän tulkitsee Raamatun tapahtumia omalla persoonallisella ja konkreettisella tavallaan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHarri Sirola
Teoksen nimiJeesus enkelinpoika nasaretilainen
SKUP-JEES-B0951F
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja