Harry Salmenniemi : Yö ja lasi
16,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-YO-J-7D9E34

Harry Salmenniemen "Yö ja lasi" yhdistää klassisen runouden ja kokeelliset tyylit ainutlaatuiseksi kokonaisuudeksi, jossa päiväkirjamaiset säkeet ja laajat runoelmat vuorottelevat. Teos sykkii olemassaolon ihmetystä ja tuo esiin runouden voiman yli kymmenen vuoden työn jälkeen.
Yö ja lasi on yli kymmenen vuoden työn tulos. Ehtymätön, kunnianhimoinen teos koostuu yhdeksästä erilaisesta osasta ja osoittaa runoutemme voiman. Klassisin tyyli yhdistyy suvereenisti kokeellisuuteen, pienet päiväkirjamaiset runot laajoihin runoelmiin. Kaiken takana sykkii olemassaolon ihmetys, jonka äärellä kauhu ja nauru vuorottelevat, yö ja lasi syleilevät.
Salmenniemi on kirjoittanut mittakaavassaan ja syvyydessään poikkeavan teoksen, jota runon ystävän ei ole helppo eikä vaikea lukea; se on pakko lukea.
Salmenniemi on kirjoittanut mittakaavassaan ja syvyydessään poikkeavan teoksen, jota runon ystävän ei ole helppo eikä vaikea lukea; se on pakko lukea.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Harry Salmenniemi |
| Teoksen nimi | Yö ja lasi |
| SKU | P-YO-J-7D9E34 |
