Harto Hakovirta : Suomettuminen : kaukokontrollia vai rauhanomaista rinnakkaiseloa?

Alkaen 9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SUOM-24139D
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Harto Hakovirran teos pureutuu ajankohtaisen 'suomettumisen' käsitteen taustoihin ja sen rooliin kansainvälisessä politiikassa, tuoden esiin keskustelun ytimeen piilotetut motiivit sekä poliittisten puheiden merkitykset.

"Neuvostoliitto haluaa nähdä Länsi-Euroopan ei ainoastaan neutralisoituna, vaan 'finlandisoituna'. Tämä tarkoittaa sitä, että Eurooppa, jonka valtiota torjuttuaisiin edeltäkäsin yhdistämistä voimavarojaan (jotka olisivat yhteensä suurvaltojen voimavarojen suuriset), irroittaisi valto valtioita Atlantin Liitosta. Niiden sallittaisiin pitää (kuten Suomen) demokraattiset instituutionsa vain Neuvostoliiton armosta ja suosiosta, ja niiden sallittaisiin tehdä päätöksiä tärkeillä aloilla vain Moskovan nimenomaisella hyväksymisellä... 'suomettumis'-termin käyttöön sisältyvä rinnastus osoittautuu mielettömältä tavalla kiistellyksi ja soveltumattomaksi. Tähän rinnastukseen perustuvat päätelmät eivät ole teikkua sen paremmin Suomen todelliselle asemalle läntisessä Länsi-Euroopan mallissa kuin asemaakaan... Termi 'suomettuminen' on aivan järjetön mihinkään hyvänsä Länsi-Eurooppaan lähtevästä historiallisesta kokemuksen aineistoon juonnettuinakaan..."

Suomettuminen on jo tuttu sana kansainvälispoliittisessa keskustelussa: suomentajat ovat panneet Suomen jälleen maailmanotsikoihin – halusimme sitä tai emme.
Tätä nimeä laajennettua kunnian on Harto Hakovirta lähtenyt arvioimaan juhlapuheenaan.
Heidän sanomisiaan vaan asettaa koko keskustelun sekä kansallisen että kansainvälisen politiikan peruskuvioihin. Rohkealla mutta tasapainoisesti toteutetulla tarkastelullaan tekijä saa esiin suurten otsikoiden takaa olennaisimmat, puhujien todelliset tarkoitusperät. Ja tulos on kauttaaltaan äärimmäisen kiintoisaa, paikkapaikoin suorastaan hämmentävää luettavaa.
Suomettuminen on todella tärkeä kirja, tärkeä sinänsä ja tärkeä kaikille niille, jotka ovat huolissaan siitä mitä meistä puhutaan ja mitä nimemme omaan finlandiseurung-keskustelulla on ajettu takaa.
Samalla se on hyvä esimerkki siitä, että todella tärkeä kirja voidaan tehdä myös todella laajoille piireille. Harto Hakovirran Suomettuminen on alioi, tarkka ja helposti laajalle avautuva teos, suurelle yleisölle tarkoitettua tutkimusta itsestään edustavimmasta päästä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHarto Hakovirta
Teoksen nimiSuomettuminen : kaukokontrollia vai rauhanomaista rinnakkaiseloa?
SKUP-SUOM-24139D
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja