Harto Pönkä : Open somekirja
Alkaen 15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-OPEN-BD9F39

Harto Pöngän teos tarjoaa selkeät askeleet sosiaalisen median hyödyntämiseen opetuksessa ja opetusympäristöissä. Kirja avaa uusien opetussuunnitelmien vaatimuksia, pedagogisia malleja sekä käytännön vinkkejä someosaamisen kehittämiseen.
Kenelle: Opettajille ja kasvatusalan ammattilaisille, jotka haluavat hyödyntää sosiaalista mediaa opetuksessa.
Takakansi
Sosiaalinen media on löytänyt tiensä kouluihin: ensin oppijoiden sekä somesta innostuneiden opettajien toimesta ja viimeksi uusien opetussuunnitelmien myötä. Sosiaalinen media tuo opetukseen uusia ympäristöjä, välineitä ja oppimissisältöjä. Niiden mukana tulee myös uusia haasteita.- Mitä uudet opetussuunnitelmat vaativat sosiaalisen median käyttöä opetuksessa?
- Mitä pelisääntöjä tarvitaan ja miten niitä luodaan?
- Mitä sosiaalisen median taitoja tulisi opettaa?
- Miten somepalveluita hyödynnetään oppimisympäristönä?
- Millaisia opetusmenetelmiä somessa voidaan käyttää?
Jo varhain monet opettajat huomasivat sosiaalisen median mahdollisuudet. Open somekirjassa haastatellaan sosiaalisen opetuksen pioneereja. Nykyisin some on lähes jokaisen opettajan työkalupakissa. Kirjassa opetetaan selvät askeleet sosiaalisen median hyödyntämiseen. Koulut ovatkin löytäneet vinkkejä opetuksen kehittämiseen mm. pedagogisten mallien ja oppimisen skriptaamisen avulla.
Sosiaalinen media ei ole enää vain välineitä, vaan tärkeää sisältöä, sekä opettajan, että oppijan toiminnalle. Kirja kannustaa kirjoittamaan tiistusuunnitelman ja opettajan menetelmät sivuun. Kirjasta löytyvät someosaamiseen ja opetuksen suunnitteluun tarvittavat tiedot ja ohjeet. Lisäksi käydään läpi mm. tekijänoikeuksien ja tietosuojan perusteet.
HARTO PÖNKA (KM) työskentelee sosiaalisen median kouluttajana ja ohjelmistoyrittäjänä Innolosse. Hänet tunnetaan useista teknologiaan ja koulutukseen liittyvistä julkaisuistaan. Pönkä oli aiemmin julkaistu Sosiaalisen median käsikirja vuonna 2014.
Esittely
Mitä uusi opetussuunnitelma vaatii sosiaalisen median käytöltä? Millaiset taidot ja tiedot jatkossa edellytetään? Miten somea hyödynnetään opetusympäristönä"Sosiaalinen media on ennen muuta keskustelua, verkostoitumista ja omaehtoista yhteisöllisyyttä. Opetukseen some tarjoaa uusia sisältöjä, välineitä ja menetelmiä, jotka ovat vielä useimmille opettajille vieraita. Kirjassaan Harto Pönkä avaa näitä menetelmiä ja tarjoaa pedagogisia malleja somen opetuskäyttöön.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Harto Pönkä |
| Teoksen nimi | Open somekirja |
| SKU | P-OPEN-BD9F39 |
