Haruki Murakami : Vieterilintukronikka
15,40 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VIET-480D74

Haruki Murakamin Vieterilintukronikka on myyttiseen asemaan noussut romaani, joka sumuttaa toden ja epätoden rajoja ja vie lukijan maagiselle matkalle, josta ei ole varmaa poispääsyä.
Takakansi
HARUKI MURAKAMIN (s. 1949) kirjoista otetaan Japanissa miljoonapainoksia, ja hänen kansainvälinen suosionsa on kiistaton. Murakami on julkaissut romaaneja, novelleja ja tietokirjoja, joita on käännetty yli 50 kielelle. Lisäksi hän on kääntänyt japaniksi amerikkalaista kirjallisuutta, mm. John Irvingiä, F. Scott Fitzgeraldia ja Raymond Carveria. Murakami on opiskellut elokuva-alaa ja pyörittänyt jazzklubia. Kirjailijaksi hän kertoo kasvaneensa musiikkia kuuntelemalla.Harhautuneen sielun absurdi matka läpi ajan, kadotuksen ja kaivon pohjan. Kulttiteokseksi kasvanut mysteeri sumentaa toden ja epätoden rajoja ja kietoo lukijan maagiseen maailmaan, josta ei ole varmaa poispääsyä.
"Filosofinen ja kiusoittelevan hämmentävä, aivan mahdoton laskea käsistään."
The Daily Telegraph
"Taitavasti kehitelty, otteessaan tiukasti pitävä taru yksilöiden ja kansakuntien yhteen kietoutuneista kohtaloista. Tätä on vaikea päihittää."
Kirkus Reviews
Esittely
Murakamin puhutuin teos vihdoin suomeksi!Myyttiseen asemaan noussut Vieterilintukronikka on yksi Murakamin pääteoksista, eeppinen matka, jossa eksynyt sielu voi löytää tien takaisin vain vieterilintua seuraamalla.
Toru Okadan vaimo on poissa tolaltaan, sillä heidän kissansa on kadonnut. Muutenkin vaimo tuntuu etääntyvän Torusta päivä päivältä. Ehkä juuri siksi Toru päättää olla kertomatta kummallisista puhelinsoitoista, joita hän on alkanut saada. Niiden soittaja tuntuu tietävän hänestä kaiken. Vähä vähältä Torun siisti, moitteeton ja arkisen harmaa elämä alkaa purkautua. Edessä on yliluonnollisesti sävyttynyt matka, jolla oppaina toimii vaihteleva joukko hahmoja, joista jokaisella on oma tarinansa kerrottavanaan.
Haruki Murakamia (s. 1949) on jo ehditty verrata ties kehen: Austeriin, Salingeriin, Chandleriin, Borgesiin. Japanissa hänen kirjoistaan otetaan miljoonapainoksia ja hän on siellä etenkin nuorten lukijoiden suosikki. Myös Murakamin kansainvälinen suosio on huikea, ja yhä useampi uskoo, että jonain päivänä hän vielä saa Nobel-palkinnon.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Haruki Murakami |
| Muut tekijät | Antti Valkama |
| Muut tekijät | Kääntänyt: Antti Valkama Kannen suunnittelu tai taide: Jussi Kaakinen |
| Teoksen nimi | Vieterilintukronikka |
| Alkuteos | Nejimaki-dori kuronikuru |
| SKU | P-VIET-480D74 |
| Avainsanat | unet, aviopuolisot, ihmissuhteet, linnut, kohtaaminen, metafysiikka, sattuma, etsintä, katoaminen, mysteerit, harha-aistimukset, allegoriat, itsehavainnointi |
