Heikki Peuraniemi : Muistamattoman muisteloita : 1, Ensimmäinen kirja

4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MUIS-7B3197
Katso kaikki vaihtoehdot

Kirja on Heikki Peuraniemen kuudes. Edellisiä on myyty enemmän kuin yleensä Finlandia-palkintoehdokkaina olleita myydään. Peuraniemi on vuosikymmenten aikana kirjoittanut lehtiin yli tuhat pakinaa nimimerkillä Metsäheikki.

Metsäheikin omaperäinen huumori ja vekkulimainen sanankäyttö tekevät tästäkin kirjasta herkullisen lukuelämyksen. Hän katsoo asioita eri putken läpi. Asiallisessakin tekstissä Heikki leikittelee sanoilla, heittelee niitä lauseen sisällä sinne ja tänne, ja jos sopivaa sanaa ei satu olemaan, tekaisee hän sen nopeasti kuin Helismaa. Kirjassa eletään tätä aikaa, mutta muisteluksina liikutaan vuosikymmenten aikavälillä.

Motivaatio kirjalle syntyi siitä, kun kirjailija oma-alotteisesti meni terveyskeskukseen, ja luukulla ilmoitti: Tulin kahdeksankympin huoltoon. Erityisestihän haluan päästä muistitutkimukseen. Monesti tuttukin naama näkyy kaikkine karvoineen, mutta nimeä ei tahdo saada ulos millään!

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHeikki Peuraniemi
Teoksen nimiMuistamattoman muisteloita : 1, Ensimmäinen kirja
Avainsanatikääntyminen, metsäteknikot
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja