Heinrich Böll : Enkeli oli vaiti

Alkaen 14,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ENKE-40A2F6
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Heinrich Böllin esikoisromaani "Enkeli oli vaiti" paljastaa sodanjälkeisen Saksan kasvot armottoman rehellisesti ja tarjoaa ainutlaatuisen näkökulman kotirintaman ahdinkoon. Nobel-kirjailijan teosta on pidetty avaimena koko hänen myöhempään tuotantoonsa.

Nobel-kirjailija Heinrich Böll kirjoitti esikoisromaaninsa Enkeli oli vaiti 1949-1951. Sitä ei kuitenkaan julkaistu, koska sen katsottiin kuvaavan liian säälimättömästi sodan myllertämän kotirintaman tunnelmia. Kun kirja viimein ilmestyi 1992, siitä tuli Saksassa vuoden kohutuin teos.

Enkeli oli vaiti -romaania on luonnehdittu avaimeksi koko Böllin myöhempään tuotantoon. Se näyttää sodanjälkeisen Saksan kasvot paljaimmillaan, 'ihmisen hetkellä nolla'. Kuva värittyy lukijan mielessä siitä millaisena näemme Saksan tilanteen tänään.

Romaanin alkupiste on Saksan antautumispäivä 8. toukokuuta 1945. Joukko-osastostaan paennut Hans Schnitzler etsii kotikaupunkinsa raunioista ruokaa, asuinsijaa, ihmisen läheisyyttä. Hän on päättänyt toimittaa perille sotilastoverinsa testamentin, vaikka eloonjäämiskamppailun ja kristillisen kaksinaismoralismin hallitsemassa maassa kuolleiden toiveita ei juuri kuunnella.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHeinrich Böll
Muut tekijätMarkku Mannila
Teoksen nimiEnkeli oli vaiti
AlkuteosDer Engel schwieg
SKUP-ENKE-40A2F6
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja