Heli Pruuki : Prinsessa ja herne nenässä

18,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PRIN-CBCED5
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tämä kirja auttaa ymmärtämään kiukun tunteita ja löytämään lempeitä selviytymiskeinoja arjen haasteisiin. Opettava teos tunnetaidoista ja niiden merkityksestä lapsen kehitykselle.

Kenelle: Kirja on suunnattu 3–6-vuotiaille lapsille, jotka harjoittelevat tunteiden tunnistamista ja hallintaa.

Kiukku kuplii Piipatin vatsassa kuin lähestyvä tulivuorenpurkaus. Suusta singahtelee lohikäärmekarjahduksia, ja jalat nuijivat lattiaa. Piipati on vihainen! Äiti on tyhmä ja ärsyttävä! Miksi kaikki ei mene niin kuin Piipati tahtoo!

Samaistuttavan tarinan kautta lapsi oppii tunnistamaan erilaisia aggression tunteita ja tilanteita, joissa niitä syntyy sekä oppii keinoja kiukkupuuskasta selviytymiseen. Kiukku on tunne muiden tunteiden joukossa - ja se menee aina lopulta ohi, vaikka hetkellisesti se tuntuu täyttävän koko maailman. Keskusteleminen, syli, halaus ja anteeksipyytäminen auttavat pientä lohikäärmettä rauhoittumaan.


Heli Pruuki on pariterapeutti, perhepsykoterapeutti ja teologian tohtori.
Anita Polkutie on lahtelainen kuvittaja, joka on kuvittanut lukuisia oppimateriaaleja ja lastenkirjoja.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHeli Pruuki
Muut tekijätKuvittaja: Anita Polkutie
Teoksen nimiPrinsessa ja herne nenässä
SKUP-PRIN-CBCED5
Avainsanatkiukku, perhe, tunnetaidot, tunteet
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja