Henning Mankell : Matka maailman ääriin

Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MATK-FE1D2E
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Henning Mankell kuvaa Joel-sarjan päätösosassa runollisesti nuoren kasvun 1950-luvun ruotsalaiskylässä sekä isän ja pojan välisiä ratkaisevia hetkiä.

Kenelle: Lapset ja nuoret

Takakansi

Joelin 15-vuotispäivä lähestyy ja koulun päättyminen jännittää. Tulevaisuus on hämärän peitossa, sillä Samuel-isä välttelee päätöstä yhteisestä merille lähdöstä. Yllättävä kirje ohjaa Joelin unelmien löytöretkelle, etsimään kauan kateissa ollutta Jenny-äitiä. Joel saa kokea sekä löytämisen iloa että menettämisen tuskaa.

Joelin kasvutarina huipentuu kirjasarjan neljännessä, itsenäisessä päätösosassa. Palkitussa teoksissaan Henning Mankell kuvaa myötäeläen ja runollisen kauniisti 1950-luvun ruotsalaiskylässä asuvan Joelin matkaa lapsuudesta aikuisuuden kynnykselle. Kirjasarja on lukumisseikkailu, jonka ei soisi päättyvän ja joka kiehtoo kaikenikäisiä. Aiemmin ovat ilmestyneet Tähtiin karava koira (2003), Varjot kasvavat hämärässä (2004) ja Pyryssä nukkuva poika (2005).

Esittely

Neliosaisen kasvutarinan itsenäinen päätösosa. Myötäelävä kertomus Joelista on lukemisseikkailu, jonka ei soisi päättyvän.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHenning Mankell
Teoksen nimiMatka maailman ääriin
AlkuteosResan till världens ände
SKUP-MATK-FE1D2E
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja