Henning Mankell : Palomuuri
Komisario Kurt Wallander - tinkimätön pohjoismainen antisankari joka on löytänyt tiensä suoraan lukijoiden sydämeen kaikkialla maailmassa
Henning Mankell on yksi maailman menestyksekkäimpiä kirjailijoita. Hänen jo käsitteeksi muodostuneita Wallander-dekkareitaan on julkaistu yli 30 maassa. Kirjojen pohjalta on tehty myös useita elokuvia ja televisiosarjoja.
Atk-konsultti kuolee sydänkohtaukseen pankkiautomaatilla. Kaksi teinityttöä murhaa raa'asti taksikuskin. Sähkökatkos pimentää suuren osan Skånea, ja muuntoasemalta löydetään hiiltynyt ruumis. Vain Kurt Wallander aavistelee tapahtumilla olevan jotain yhteyttä. Selvitellessään henkilöiden ja motiivien monimutkaista kuviota hän joutuu varomattomuuttaan hengenvaaraan.
"Henning Mankellin romaanit ovat paras ruotsalainen vientituote sitten itse koottavien huonekalujen." - The Guardian
"Minusta Henning Mankell on ehdottomasti paras dekkarikirjailija nykyään." - Michael Ondaatje
"We all love Wallander." - arkkipiispa Desmond Tutu
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Henning Mankell |
Muut tekijät | Laura Jänisniemi |
Teoksen nimi | Palomuuri |
Alkuteos | Brandvägg |
SKU | P-PALO-C5D642 |