Hillary Rodham Clinton & Louise Penny : Terrorin valta

16,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TERR-E8F34D
Katso kaikki vaihtoehdot

Poikkeuksellisen kirjailijakaksikon timantinkova trilleri

Hillary Rodham Clintonin ja Louise Pennyn Terrorin valta vie kansainvälisen politiikan ytimeen taidolla, jonka vain politiikan sisäpiiriläinen ja ylistetty dekkarimestari osaavat.

Yhdysvaltojen poliittinen tilanne on kiehumassa yli. Kansasta piittaamaton presidentti on neljän vuoden jälkeen viimein jättänyt Valkoisen talon, ja uusi hallinto on astumassa virkaan. Tuore presidentti yllättää kansakunnan nimittämällä uudeksi ulkoministeriksi Ellen Adamsin, pahimman poliittisen kilpakumppaninsa. Nimitys ei ole täysin pyyteetön, sillä presidentti pääsee eroon kovimmasta kriitikostaan sysäämällä tämän yllättäen kansainväliseen valokeilaan.

Kongressin kokoontuessa ensimmäistä kertaa Pakistanin suhteista vastaava diplomaatti Anahita Dahir saa kännykkäänsä nimettömän uhkausviestin. Hetkeä myöhemmin itsemurhapommittaja räjäyttää bussin Lontoon ydinkeskustan aamuruuhkassa. Tunnin päästä toinen pommi räjähtää Pariisissa ja heti perään kolmas Frankfurtissa.

Nimetön viesti paljastuu hätäisesti kirjoitetuksi varoitukseksi. Terrori-iskujen sarja on vasta alkusoittoa kansainväliset rajat ylittävälle takaa-ajolle, jonka ytimessä ovat ydinaseet ja nouseva terroristijärjestö. Tuore ulkoministeri joutuu tulikokeeseen: hänen tiiminsä tehtävänä on estää kansainvälinen ydintuho. Paineen kasvaessa hän joutuu kohtaamaan uhan myös täysin toisesta suunnasta: ovatko kaikki hänen lähipiirissään rehellisin aikein liikkeellä?

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHillary Rodham Clinton & Louise Penny
Muut tekijätLouise Penny & Timo Korppi
Muut tekijätKannen suunnittelu tai taide: Timo Korppi
Kääntänyt: Timo Korppi
Teoksen nimiTerrorin valta
AlkuteosState of Terror
SKUP-TERR-E8F34D
Avainsanatdiplomaattisuhteet, naiset, politiikka, salaliitot, terrori-iskut, ulkoasiainministerit, yhdysvallat, terrori-iskut, ulkoasiainministerit, terroristit, yhdysvallat, terroristit
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja