Hyun Hee Kim : Sieluni kyyneleet : olin terroristi

6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SIEL-CBD4E2
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Sieluni kyyneleet tarjoaa järkyttävän kertomuksen pohjoiskorealaisesta tytöstä, joka kasvoi salaisessa koulutuksessa erikoisagentiksi ja toteutti yhden maailman tunnetuimmista terroriteoista.

Takakansi

POHJOISKOREALAISEN TERRORISTITYTÖN USKOMATON TARINA

Kahdeksantoistavuotias Kim Hyun Hee viedään yliopistosta armeijan salaiselle leirille, jossa koulutetaan erikoisagentteja lännenvastaiseen taisteluun. Hän oppii kokoamaan aseita, vakoilemaan, varastamaan ja tappamaan. Kun kaikki on valmista, Kim Hyun Hee saa Pohjois-Korean johtajalta Kim Il Sungilta kirjeen, joka sisältää ohjeet eteläkorealaisen matkustajakoneen tuhoamiseksi.

Tästä 115 ihmistä tappaneesta terroriteosta kerrottiin laajasti maailman lehdistössä ennen Soulin olympialaisia 1988. Sieluni kyyneleet on karmaiseva kuvaus suljetusta yhteiskunnasta, joka oisolaa, hylkää ja pahoinpitelee, orjuuttaa ja supistaa sananvapauden merkityksen minkä Puolue niille antaa, ja jossa lapset kasvatetaan jo leikkikoulualkaen ideologisia päämääriä. Myös Kim Hyun Hee uskoi vilpittömästi tuottavansa kunniaa isänmaalleen ja perheelleen, kunnes joutui oikeussalissa kasvotusten lentokoneuhrien omaisten kanssa. Vasta silloin hän tajusi tekonsa hirvittävyyden.

Kim Hyun Hee (s. 1962) asuu nykyisin Etelä-Koreassa henkivartijoiden suojaamana ja antaa lausuntoja Pohjois-Korean tilanteesta.

Esittely

Sieluni kyyneleet on tosikertomus pohjoiskorealaisesta tytöstä, josta tuli 115 ihmisen murhaaja.

18-vuotias Kim Hyun Hee viedään suoraan yliopistosta armeijan salaiselle leirille, jossa koulutetaan erikoisagentteja lännenvastaiseen taisteluun. Hän oppii ajamaan autoa suurilla nopeuksilla, korjaamaan ja kokoamaan aseita, vakoilemaan, varastamaan ja tappamaan.

Agentin loppututkinnon jälkeen hän matkustaa Eurooppaan ja perehtyy siellä japanilaisen turistin rooliin, jota tuleva suuri tehtävä edellyttää. Kun kaikki on valmista, Kim Hyun Hee saa Pohjois-Korean johtajan Kim II Sungin allekirjoittaman kirjeen, joka sisältää ohjeet eteläkorealaisen matkustajakoneen tuhoamiseksi.Tästä terroriteosta kerrottiin laajasti maailman lehdistössä ennen Soulin olympialaisia 1988.Sieluni kyyneleet on karmaiseva kuvaus suljetusta yhteiskunnasta, missä oikea ja väärä, hyvä ja paha, orjuus ja vapaus saavat sen merkityksen minkä Puolue niille antaa, ja jossa lapset kasvatetaan jo kehdosta palvelemaan yksioikoisia ideologisia päämääriä. Kim Hyun Heekin uskoi vilpittömästi tuottavansa kunniaa isänmaalleen ja perheelleen, kunnes joutui oikeussalissa kasvotusten lentokoneuhrien omaisten vihan ja surun kanssa. Vasta silloin hän tajusi tekonsa hirvittävyyden.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHyun Hee Kim
Teoksen nimiSieluni kyyneleet : olin terroristi
AlkuteosThe tears of my soul
SKUP-SIEL-CBD4E2
Avainsanatterrori-iskut, pohjois-korea
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja