Ian Hogg : Tykistö- ja ohjusaseet
11,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TYKI-207AC0

Tykistö- ja ohjusaseet on kattava tietopaketti, joka esittelee 300 tykistö- ja ohjusjärjestelmää 1900-luvulta yksityiskohtaisin teknisin tiedoin ja havainnollisin kuvin.
Takakansi
300 tykistö- ja ohjusasetta koko 1900-luvun ajalta, tarkat värikuvatTekniset tiedot, mitat ja painot, ampumatarvikkeet ja kantamatiedot joka aseelle, samoin lyhyt palvelushistoriikki
Modernin tykistön kehityskaari joustolavetietin alkutaipaleelta ohjattaviin aseisiin
Yksityiskohtainen hakemisto
Esittely
Tykistöä on usein sanottu taistelukentän jumalaksi - ja 1900-luvun suursodissa tuo satoja vuosia tunnettu asetyyppi kehitettiin ennennäkemättömiin mittoihin. Sadan vuoden ajan valtiot kilpailivat, kuka pystyisi tuhoamaan vihollisiaan entistä tarkemmin ja entistä kauempaa. Mutta toisaalta oli muistettava liikkuvuus ja huollettavuus: Tykeistä ei ollut hyötyä, jos niitä ei voinut siirrellä tarpeeksi nopeasti eikä niille saanut kuljetetuksi ampumatarvikkeita.Tuloksena oli mitä kirjavin valikoima tykistö- ja ohjusaseita sodan eri tarkoituksiin. Joissakin painotettiin voimaa, toisissa liikkuvuutta, ja niitä pyrittiin yhdistämään enemmän ja vähemmän onnistunein ratkaisuin. Taskukokoisen sarjan opas esittelee 300 alan aikaansaannosta tarkoin kuvauksin, teknisin tiedoin ja havainnollisin kuvin.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Ian Hogg |
| Muut tekijät | Petri Kortesuo |
| Teoksen nimi | Tykistö- ja ohjusaseet |
| Alkuteos | Twentieth-century artillery |
| SKU | P-TYKI-207AC0 |
