Ihmisyhteyden tie : Helsingissä huhtikuun 5.-7. p:nä 1947 pidetyn kristillis-sosiaalisen kongressin julkaisu

6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-IHMI-DF2030
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Ihmisyhteyden tie kokoaa yhteen Helsingissä vuonna 1947 pidetyn kristillis-sosiaalisen kongressin esitelmät ja keskustelut, joissa pohditaan ihmisten välistä yhteyttä, moraalia ja sosiaalista vastuuta.

On paljon puhuttu siitä, kuinka nykyajan juureton ihminen etsii kuumeisesti kiinnekohtaa itsensä ulkopuolelta, elämänsä 'tarkoitustaan' ja sisältöä, ja tässä levottomuudessaan hajoittaa itseään moniin harrastuksiin ja huvituksiin. Ja kuitenkaan ei hänelle voi tuoda rauhaa mikään muu kuin sisäinen uudistus, joka saa hänet tuntemaan ihmisten yhteisen osaväleyden, auttamaan ja rakastamaan siellä, missä hän ennen torjui pois ja sulkeutui yksinäisyyteensä.

Tämä ihmisyhteys ja tien löytäminen ihmisyyhteyteen oli perusajatuksena niissä keskusteluissa, joita käytiin vuoden 1947 pääsiäisenä Helsingissä pidetyssä kristillis-sosiaalisessa kongressissa. 'Ihmisyyhteyden tie' on tämän kongressin julkaisu; siihen on koottu kongressissa pidetyt esitelmät, keskustelukysymysten alustukset ja puheenvuorojen olennaisin osa.

Näissä lausunnoissa näkyy poikkeuksetta tarve ihmisten keskeiseen yhteistuntoon, uuteen sosiaaliseen näkemistapaan ja sen pohjalta tapahtuvaan yhteistoimintaan. Mutta samalla ne ovat hyvin monivivahteisia ja saavat ikään kuin suuremman kantavuuden siksi, että ne edustavat monessa suhteessa kuitenkin varsin erilaisia maailmankatsomuksia.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
Muut tekijätYrjö Kallinen & Martta Salmela-Järvinen ym.
Teoksen nimiIhmisyhteyden tie : Helsingissä huhtikuun 5.-7. p:nä 1947 pidetyn kristillis-sosiaalisen kongressin julkaisu
SKUP-IHMI-DF2030
Avainsanatkulttuuri, kristinusko, etiikka, kristillinen etiikka, rikollisuus, kotikasvatus, rauhanliikkeet, sosiaalietiikka, sosiaalinen vastuu, sukupuolimoraali, setlementtiliike, nuorisotyö, rauhantyö, yhteiskuntavastuu, raittiustyö, kristillinen sosialismi
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja