Ilkka Pirttilä : Johdatusta yhteiskuntatieteiden metodologiaan

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-JOHD-13EA27
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Johdatusta yhteiskuntatieteiden metodologiaan perehdyttää yhteiskuntatieteiden tutkimuksen perusteisiin ja metodologisiin kysymyksiin, esitellen järjestelmällisesti alan filosofiset ja tekniset lähestymistavat.

Yhteiskuntatieteiden metodologia teoriana yhteiskuntatieteellisen tutkimuksen menettelytavasta, metodista on itsenäinen ala. Se on kuitenkin probleemiensa suhteen lähellä yhteiskuntatieteiden filosofiaa. Se sivuaa myös metodikkaa eli tutkimustekniikan aihepiiriä. Kolmas metodologian ominaispiirre on, että se tarkastelee yhteiskuntatieteilöriota tutkimuksen etenemisen kannalta. Neljänneksi yhteiskuntatieteiden metodologia on ymmärrettävä kriittiseksi osaksi yhteiskuntatieteiden tutkimuskäytäntöä.

Mainitut metodologian ominaisuudet ovat tämän kirjan perustana. Aluksi tarkastellaan yhteiskuntatieteellistä ajatustapaa ja yhteiskuntatieteellisen tutkimuksen logiikkaa. Sivutaan filosofiaa. Kolmas jakso "Yhteiskuntatieteellisen tutkimuksen menetelmät" on melkein metodikkaa. Tämän jälkeen tarkastellaan yhteiskuntatieteorioita tutkimuksen liikkeen kannalta. Lopuksi tutkitaan kriittisesti tutkimuskäytäntöä, sen etenemisen teitä.

Kirja kattaa periaatteessa kaikki systemaattiset yhteiskuntatieteet, vaikka sen enimmät esimerkit ovatkin sosiologiasta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäIlkka Pirttilä
Teoksen nimiJohdatusta yhteiskuntatieteiden metodologiaan
SKUP-JOHD-13EA27
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja