Ilomielet, kaunokielet : kauneimmat suomalaiset linturunot

19,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ILOM-092787
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Ilomielet, kaunokielet kokoaa yhteen suomalaisen linturunouden helmiä puolentoista vuosisadan ajalta, mukana niin klassikkorunoilijat kuin modernit mestarit. Von Wrightin veljesten lintuaiheiset maalaukset täydentävät runojen vaikuttavaa kokonaisuutta.

Kukapa ei muistaisi Lauri Pohjanpään mainiota runoa kahdesta vanhasta variksesta, J. H. Erkon haikeita säkeitä murheellisesta kottaraisesta, Lauri Viidan koskettavaa runoa pojasta ja satakielestä! Nämä klassikot sisältyvät tähän yli sadan runon 'Ilomieliset, kaunokieliset -lintuja', johon on koottu suomalaista linturunoutta puolentoista vuosisadan ajalta. Kirjasta löytyy useita kymmeniä eri lintulajeja. Monissa runoissa linnut saavat vertauskuvallista merkitystä, ne kertovat ihmisen kaipauksesta, rakkaudesta tai elämänsämuiston kamppailuista. Myös luonnonsuojelun ja sukupuuton uhan merkitystä sekä sanoina mones runoissa esille. Teoksessa on mm. rakastettujen runoilijoidemme Eino Leinon, Aaro Hellaakosken ja V. A. Koskenniemen runoja. Nykyrunoilijapolvesta mukana mm. Helvi Juvonen, Kito Kämäräinen ja Heimo Hatakka. Von Wrightin veljesten iki-ihanat lintuaiheiset maalaukset kaunistavat runojen upeaa kokonaisuutta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
Muut tekijätHannu Kankaanpää & Sanna Jaatinen ym.
Teoksen nimiIlomielet, kaunokielet : kauneimmat suomalaiset linturunot
SKUP-ILOM-092787
Avainsanateläimet, maalaustaide, linnut, aiheet
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja