Ilpo Koskela : Lusia
Alkaen 20,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LUSI-F6630D

Ilpo Koskelan tyylikkäästi kuvitettu sarjakuvaromaani johdattaa lukijan 1600-luvun lopun taikuuden ja kansanuskomusten sävyttämään Suomeen, kertoen Suomen viimeisestä oikeuteen joutuneesta noidasta, Lusia Rusintytär Korhosesta.
Takakansi
"Ohto Tapion valtias, mesikämmen mielitiettyinen. Käy tänne käpein kengin, sukin mustin mujuttele..."Suomi oli 1600-luvulla taikaukskojen hallitsema maa. Vanhat perinteet istuivat tiukassa, ja konfliktit luterilaisen kirkon oppien kanssa olivat tavallisia.
LUSIA RUSINTYTÄR KORHONEN oli ahmaslainen kansanparantaja, muinaisrunojen taitaja ja runonlaulaja. Kurjan kohtalon kokeneen Lusian vaiheita on kirjattu 1600-luvun käräjäpöytäkirjoihin, joissa häntä syytetään noituudesta.
ILPO KOSKELAN luoma Lusian kuvitteellinen elämäntarina muuttuu edetessään fiktiosta pöytäkirjojen kertomaksi historiaksi. Lusia on myös tarkkaan taustoitettu kuvaus 1600-luvun talonpoikaiselämästä arkisine, iloineen ja suruineen.
Esittely
Suomen viimeisen noidan tarinaLusia Rusintytär Korhonen on jäänyt historiaan Ahmaksen viimeisenä oikeuteen joutuneena noitana. Tyylikkäästi kuvitettu ja tarkasti taustoitettu sarjakuvaromaani esittelee Lusian tarinan sivussa elämää 1600-luvun lopun Suomessa, sen ajan tapoja, hallintomuotoja ja kirkon ja kansan suhdetta tuona aikana.
Lusiasta on tekeillä ooppera, joka saa ensi-iltansa Utajärvellä elokuussa 2015. Oopperan työryhmässä on mukana muun muassa Finlandiapalkittu kirjailija ja taidemaalari, oululaislähtöinen Hannu Väisanen.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Ilpo Koskela |
| Teoksen nimi | Lusia |
| SKU | P-LUSI-F6630D |
