Ilpo Lagerstedt : Minä Tex Willer

Alkaen 34,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MINA-F6D4EF
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Ilpo Lagerstedt pureutuu syvällisesti Tex Willerin maailmaan, hahmon arvoihin, ystäviin ja vihollisiin sekä esittelee myös sarjan tekijät ja suomentajat. Teos on uraauurtava katsaus italialaissarjakuvan historiaan ja merkitykseen Suomessa.

Tex Willer on tunnetuin italialainen sarjakuvansankari. Hahmo syntyi vuonna 1948 ja on yhä Italian suosituin sarjakuva. Sitä myydään kuukausittain 400.000 kappaletta kotimaassaan.

Suomessa Tex Willer -lehti aloitti vuonna 1953 ja on ilmestynyt siitä saakka yhtäjaksoisesti pientä taukoa lukuun ottamatta.

Sarjakuvatutkija Ilpo Lagerstedt on perehtynyt Texin maailmaan ja kirjoittanut siitä kirjan, jossa kerrotaan Texin arvoista ja arvostuksista, ystävistä ja vihollisista, seikkailuista eri ympäristöissä. Myös Texin tekijät, suomentajat ja toimittajat esitellään.

Ilpo Lagerstedt on tehnyt uraauurtavan työn Tex Willerin tutkimisessa. Teos on ensimmäinen laatuaan koko maailmassa.

Ilpo Lagerstedt on historian ja sarjakuvan tutkija. Hän on aikaisemmin kirjoittanut mm. kirjan amerikkalaisen sarjakuvan supersankareista.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja