imaami Khomeini : Ajatollahin ajatuksia : poliittisia, filosofisia, yhteiskunnallisia ja uskonnollisia kannanottoja

Alkaen 17,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-AJAT-AC19B0
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Imaami Khomeinin teos kokoaa ajatollah Ruhollah Khomeinin poliittiset, filosofiset, yhteiskunnalliset ja uskonnolliset kannanotot. Kirja tarjoaa näkemyksiä islamiin ja yhteiskuntaan liittyvistä teemoista laajasti ja käytännön esimerkkien kautta.

Näin sanoo ajatollah Ruhollah Khomeini: "Islamilla on ohjeet kaikkeen, mikä koskee ihmistä ja yhteiskuntaa." Ja totta se onkin. Tätä teosta lukiessa huomaa, että moninaisista ajatollah todella huolehtii. Esimerkiksi lainopillisista asioista hän sanoo seuraavaa:

Jos isä (tai isoisä) naittaa tyttärensä (tai tyttärentyttärensä) tämän poissa ollessa tietämättä, onko tämä varmasti elossa vai ei, avioliitto on mitätöity heti kun tulee todistetuiksi, että tyttö on kuollut avioliiton solmimisen hetkellä.

Ja lääketieteestä:
Jos mies joutuu sairaanhoidollisessa tapauksessa katselemaan naista ja koskemaan tätä, hän on oikeutettu sen tekemään, mutta jos hän voi antaa avun vain naista katsomalla, hän ei saa autettavaa koskea, ja jos hän voi hoitaa asian vain naista koskemalla, hän ei saa tätä katsella.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
Tekijäimaami Khomeini
Teoksen nimiAjatollahin ajatuksia : poliittisia, filosofisia, yhteiskunnallisia ja uskonnollisia kannanottoja
SKUP-AJAT-AC19B0
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja