Imre Kertesz : Kieli maanpaossa : kaksi juhlapuhetta

Alkaen 15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KIEL-3840CA
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Imre Kertészin Kieli maanpaossa : kaksi juhlapuhetta tarjoaa syvällistä pohdintaa yksilön kokemuksista historian keskellä ja holokaustin merkityksestä eurooppalaiselle kulttuurille.

Ruotsin Akatemia myönsi Nobelin vuoden 2002 kirjallisuuspalkinnon unkarilaiselle Imre Kertészille "kirjallisuudesta, joka puolustaa yksilön hauraita kokemuksia historian barbarista mielivaltaa vastaan". Teos Kieli maantpaossa sisältää kaksi tuoreen nobelistin merkittävää puhetta. Ne toimivat avaimena hänen kaunokirjalliseen tuotantoonsa, jonka lähtökohtana on juutalaisten massamurha, holokausti.

Berliinissä vuonna 2000 pitämässään puheessa Kieli maantpaossa Kertész pohtii suhdettaan saksalaiseen kulttuuriin, diktatuureihin ja kirjoittamiseen. Nobel-puheessaan Heureka! kirjailija nostaa Auschwitz-teeman rinnalle Unkarin neuvostomiehityksen ja vuoden 1956 vallankumouksen.

Kertész haluaa muistuttaa, että holokaustin ajattelu on tärkeää koko eurooppalaisen kulttuurin jatkuvuuden kannalta. Sen ymmärtämisessä piilee mahdollisuus edetä kohti vapautta, heräämistä olemassaolomme tuntemiseen ja vastuun ottamiseen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja